دیدار با مهدی(عج) در سایه قرآن

نویسنده : مقنی زاده
تاریخ:پنجشنبه 24 فروردین 1391-21:21

مساله دیدار حضرت مهدی(عج) از مسائل مهمی است كه در طول قرنهای متمادی قلوب شیعیان مشتاق را به خود مشغول داشته و آنان كه عاشق وصال حضرت بوده اند در این انتظار سوخته اند و ساخته اند، از این میان، شایستگان به مقام دیدار نائل آمده اند و از فیض محضر حضرت ولی عصر(عج) بهره مند گردیده اند و چه زیبا به آرزوی خود رسیده اند.

 

خوشبختانه برای راهیابی و درك محضر امام عصر(عج) از ناحیه معصومین (علیهم السلام) و راه یافتگان به وصال آن حضرت سفارشهایی شده كه مشتاقان را به مقصود نزدیكتر می سازد و راهنمای آنان برای تشرف به محضر قدسی حضرت مهدی(عج) می گردد.

 

حضرت مهدی(عج) در نامه ای كه خطاب به شیخ مفید مرقوم نموده، فرموده است:

و اگر خدا شیعیان ما را برای طاعت خود موفق بدارد، در اینكه دلهاشان با هم باشد و به عهد خود وفا كنند، بركت به لقاء ما از آنها تاخیر نیفتد و سعادت مشاهده ما به آنها به زودی خواهد رسید. - كه این لقاء و دیدار ما - به سبب حقیقت معرفت و صدقی است كه با ما دارند. پس ما را از آنها دور نمی دارد مگر آنچه كه از آنها صادر می شود كه ما از آن كراهت داریم و برای آنها اختیار نمی كنیم.

 

و شیخ كلینی در كافی از حضرت امام محمد باقر(ع) روایت كرده كه هر كس بخواند مسبحات، یعنی سوره حدید، حشر، صف، جمعه، تغابن و اعلی را پیش از خواب، نمیرد تا درك نماید حضرت قائم(ع) را و اگر مرد در جوار حضرت پیغمبر(ع) خواهد بود.

 

و امام صادق(ع) فرمود: هر كس سوره بنی اسرائیل را در هر شب جمعه بخواند نمی میرد تا حضرت قائم(عج) را درك كند و از اصحاب و یارانش باشد.

 

و امام باقر(ع) فرمود:«كسی كه مسبحات را بخواند، از دنیا نمی رود تا حضرت مهدی(عج) را درك كند و اگر جلوتر از دنیا برود، در جهان دیگر در همسایگی رسول خدا(ص) خواهد بود.»

 

شیخ رجبعلی خیاط مردی از پاكان روزگار بوده كه درجات عالی سلوك را پشت سر نهاده و به مراتب عالی معرفت رسیده بود، برای این مرد بزرگ حكایات و كراماتی نقل شده كه در كتاب ارزشمند «تندیس اخلاص » تالیف حجة الاسلام و المسلمین محمد محمدی ری شهری مذكور است. به علاوه دستورالعملهای اخلاقی و سفارشهایی از شیخ رسیده است كه حكایت یكی از آنها چنین است:

 

جناب شیخ در برابر درخواستهای مكرر یارانش برای تشرف به محضر مقدس حضرت ولی عصر(عج) سفارشهای خاصی فرموده است كه از جمله می توان به مورد زیر اشاره كرد:

 

شبی یكصد بار آیه كریمه «رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق واجعل لی من لدنك سلطانا نصیرا» قرائت شود. (تا چهل شب)

 

یكی از كسانی كه این سفارش شیخ را دریافت كرده و بر آن مداومت كرده است، پس از چهل روز نزد شیخ می آید و می گوید موفق به زیارت حضرت نشده است. شیخ می فرماید: هنگامی كه در مسجد نماز می خواندید، آقای سیدی به شما فرمودند: «انگشتر در دست چپ كراهت دارد» و شما گفتید: «كل مكروه جائز» هم ایشان امام زمان(ع) بودند.

 

حكایت دیگری نقل شده است كه دو فرد مغازه دار عهده دار زندگی خانواده سیدی می شوند. یكی از آن دو برای تشرف به محضر امام زمان(ع) ذكر سفارش شده مرحوم شیخ را شروع می كند. پیش از شب چهلم، یكی از فرزندان خانواده سید نزد او می آید و یك قالب صابون می خواهد. مغازه دار می گوید: مادرت هم فقط ما را شناخته، می توانی از دیگری صابون بگیری!

 

شب كه خوابیده است، متوجه می شود از داخل حیاط او را صدا می كنند، بیرون می آید و كسی را نمی بیند. پس از آن كه سه بار صدا را می شنود كه با نام او را صدا می زنند، در حیاط را می گشاید، در كوچه سیدی را می بیند كه روی خود را پوشانده است و می گوید: «ما می توانیم بچه هایمان را اداره كنیم، ولی می خواهیم شما به جایی برسید.»

 

نقل شده كه سید ابوالحسن حافظیان یكی از مفاخر سرزمین خراسان به نقل از مرحوم شیخ حسنعلی اصفهانی (نخودكی) متوفی 17 شعبان 1361ه .ق و او هم به نقل از شیخ حسن اصفهانی داستانی به شرح زیر نقل می كند:

 

من با قدرت زیادی برای توفیق تشرف به پیشگاه حضرت بقیة الله (ارواحنا فداه) تلاش كردم و در این راه از هر ذكر و دعا و توسلی كه بلد بودم فرو نگذاشتم ولی توفیق حاصل نشد. شبی در عالم رؤیا به من گفته شد: شما در این راه موفق نخواهید شد زیرا فلان صفت در شما هست تا این صفت را داشته باشید لیاقت دیدار كعبه مقصود را نخواهید داشت.

 

چون بیدار شدم توبه و انابه كردم و برای اصلاح خویشتن هر روز چند ساعت در حجره را می بستم و مشغول تلاوت قرآن می شدم، بعدها به نظرم رسید كه این مدت را در خارج شهر و در فضای آزاد و در محضر قرآن باشم و لذا مدتی طولانی همه روزه به صحرا می رفتم و ساعتها در محضر قرآن بودم و تلاش می كردم كه قرآن را با تدبیر و تعقل تلاوت كنم و اعمال و عقاید خود را با آن تطبیق نمایم. روزی مشغول تلاوت قرآن بودم صدایی شنیدم كه به من گفت: «تا چهل روز هر روز مسبحات را بخوان و شبهای جمعه سوره مباركه اسراء را بخوان، بعد از چهل روز من می آیم و تو را به محضر شریف حضرت بقیة الله (ارواحنا فداه) می برم ».

 

(مسبحات عبارتند از سوره هایی كه با «سبح »، «یسبح »، «سبحان » آغاز می شوند.)

 

شیخ حسن اصفهانی می گوید: تا چهل روز هر روز مسبحات را خواندم و شبهای جمعه سوره اسراء را خواندم. روز چهلم آن هر كس بخواند مسبحات، یعنی سوره حدید، حشر، صف، جمعه، تغابن و اعلی را پیش از خواب، نمیرد تا درك نماید حضرت قائم(ع) راشخص آمد و گفت: بیا، مقداری راه رفتم، به دره ای رسیدم، در سرازیری دره به من گفت: من راهنما بودم، من می روم. هنگامی كه تو به آخر دره رسیدی وجود مقدس حضرت كعبه مقصود را بر فراز تپه خواهی دید. چیزی نگذشت كه وجود مقدس حضرت بقیة الله (ارواحنا فداه) را در هاله ای از نور بر فراز تپه دیدم.

 

فرمودند: اگر بخواهی یكبار دیگر مرا ببینی وعده من و شما در حرم مطهر جد بزرگوارم علی بن موسی الرضا(ع). این را فرمود و از چشمم غایب شد، مدتها گریستم و مهیای سفر شدم. در مدت چهل روز، خود را به مشهد مقدس رسانیدم، غسل كردم و وارد حرم شدم كعبه مقصودم را باز در بالای سر امام رضا(ع) دیدار كردم. فرمود: وعده من و شما در حرم مطهر جد بزرگوارم حضرت حسین(ع) این را فرمود و از چشمم غایب شد. ده روز در مشهد اقامت نمودم و سپس راهی عتبات عالیات شدم. دو ماه در راه بودم و بعد از دو ماه به سرزمین مقدس كربلا رسیدم. غسل كردم، وارد حائر حسینی شدم، خورشید امامت را در حرم امام حسین(ع) زیارت كردم و خود را بر قدمهای مباركش انداختم.  فرمود: شیخ حسن حاجتت چیست؟

 

گفتم: آقا آنچه من فقط از شما می خواهم این است كه هر كجا باشم بتوانم شما را زیارت كنم. فرمود: هر وقت خواستی مرا زیارت كنی آیات آخر سوره مباركه حشر (لو انزلنا هذا القرآن ... الی آخر) را با دعای عهد بخوان.

 

 

پاورقی

1- دیدار با ابرار، شیخ مفید، احمد لقمانی، ص 35، سازمان تبلیغات اسلامی، تهران، 1374ش.

2- اصول كافی، ج 2، ص 593، دارالاضواء.

3- فضایل و آثار قرائت سوره ها، ص 38.

4- همان، ص 74.

5- سوره اسراء، آیه 80.

6- تندیس اخلاص، محمد محمدی ری شهری، مؤسسه فرهنگی دارالحدیث،1376ش، ص 84.

7- سرگذشتهای تلخ و شیرین قرآن، غلامرضا نیشابوری، ج 2، ص 64.

8- كلیات اشعار فیض كاشانی، ص 29.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buying viagra in spain
چهارشنبه 22 خرداد 1398 20:14

What's up all, here every person is sharing such knowledge, therefore it's pleasant to read this web site, and I used to visit this weblog daily.
https://www.universalgospelchoir.ca/about-the-choir/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 12:01
日本一流品質のスーパーコピー時計、ブランド財布コピー、ブランドバッグコピー新作最新入荷! 当社の方針です ウブロ 時計 ビッグバン スーパー コピー
https://wcpastl.com/therapy/
شنبه 17 فروردین 1398 12:55
ロレックス,オメガ,通販専門,ブルガリ,韓国,高品質,激安,最高ランクのブランドスーパーコピーバッグ,財布,時計,靴N級品を激安ご提供致し老舗でございます最高級ブランドスーパーコピーバッグ,財布,時計,服代引き(N級品)通販
chocolate
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 19:53
Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform
are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had
issues with hackers and I'm looking at alternatives
for another platform. I would be awesome if you could point me
in the direction of a good platform.
What causes pain in the back of the heel?
پنجشنبه 23 شهریور 1396 09:53
Thank you for any other informative site.
Where else may I am getting that kind of information written in such a perfect approach?

I've a mission that I'm simply now running on, and I've
been on the glance out for such info.
Foot Complaints
شنبه 14 مرداد 1396 09:32
When I initially left a comment I appear to have
clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever
a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.
Is there a means you are able to remove me from that service?
Thank you!
casimiraumphlett.hatenablog.com
جمعه 13 مرداد 1396 12:14
These are really fantastic ideas in on the topic of blogging.
You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.
http://lyricalvisitor299.jimdo.com
جمعه 6 مرداد 1396 21:10
Right away I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming
yet again to read additional news.
Lona
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 14:24
This is very attention-grabbing, You are an excessively professional blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking extra of your wonderful post.
Additionally, I've shared your website in my social networks
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 19:56
Every weekend i used to pay a visit this web page, for the reason that i want enjoyment,
since this this website conations in fact pleasant funny information too.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 04:27
I want to to thank you for this fantastic
read!! I certainly enjoyed every little bit of it.
I've got you book-marked to look at new things you post…
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو