بررسی واژه انتظار

نویسنده : مقنی زاده
تاریخ:دوشنبه 28 شهریور 1390-00:25

مطابق بسیاری از آیات قرآن كریم و روایات فراوانی كه از ائمة معصومین(علیهم‌السلام) رسیده است بشر در طول دوران زندگی فردی و اجتماعی خود، مرهون نعمت انتظار است، و اگر از حالت انتظار خارج شود و امیدی به آینده نداشته باشد، زندگی برایش مفهومی نخواهد داشت.

آنچه انسان را به زندگی امیدوار می‌سازد و نگرانی‌ها و ناراحتی‌ها را برای او آسان می‌نماید، انتظار و امید به آینده است. آدمی در پرتو همین انتظار، رنج‌ها و گرفتاری‌ها را تحمل می‌كند و با كشتی امید و آرزو در دریای متلاطم و طوفان زای زندگی به سیر خود ادامه می‌دهد. بنابراین، اگر امید از انسان گرفته شود و انتظار از جامعه رخت بربندد، ادامة حیات و زندگی برای بشر، بی‌روح و بی‌لذت و بی‌معنا خواهد بود، این انتظار است كه به زندگی صفا و جلا می‌‌بخشد و زندگی را برای آدمی لذت بخش می‌كند و او را به حركت و جنبش وا می‌دارد و دلش را به ادامة زندگی، علاقه‌مند می‌سازد.

نكته قابل توجه این است كه بر هر فرد مسلمان و هر كس كه بخواهد با روح تعالیم متعالی اسلام و حقیقت برنامه‌های تربیتی این مكتب انسان‌ساز آشنا شود، قبل از هر چیز، درك صحیح و شناخت درست مفاهیم واقعی واژه‌ها و اصطلاحات اسلامی لازم و ضروری است.

یكی از واژه‌هایی كه باید با تأمل و دقت زیاد به آن پرداخته شود واژة «انتظار» ا ست كه مربوط به ظهور آخرین حجت خداوند و مصلح آخرالزمان حضرت مهدی(علیه‌السلام) است.

اینك برای شناخت كامل انتظار، نخست دربارة معنا و مفهوم كلمة انتظار از نظر لغت و مذهب بحث می‌كنیم، سپس دربارة انتظار فرج در اسلام و قرآن سخن می‌گوییم. به بررسی وظایف منتظران در عصر غیبت می‌پردازیم.

انتظار در لغت

انتظار در لغت، به معنای چشم داشت و چشم به راه بودن و نوعی امید به آینده داشتن است؛ آینده‌ای زیبا و روشن و سرشار از صفا، آرامش و امنیت. .

انتظار در اصطلاح

انتظار كیفیتی روحی است كه موجب به وجود آمدن آمادگی برای ظهور و درك منتظَر می‌شود، و ضد آن یأس و ناامیدی است. هر چه انتظار بیشتر باشد آمادگی نیز بیشتر است؛ و گاه حالت انتظار به پایه‌ای می رسد كه خواب را از چشم می‌رباید، و هر چه عشق به منتظَر افزون باشد آمادگی برای آمدن او نیز افزون می‌گردد و فراق دردناك می‌شود تا جایی كه منتظِر به چیزی جز منتظَر نمی‌اندیشد، و تمام آمال و آرزوهایش را در آیینه وصال او به تماشا می‌نشیند. از این رو و همة درد‌ها و سختی‌ها و مشكلات را در راه رسیدن به او تحمل می‌كند.

انتظار ، امید به آینده ای نوید بخش

از نظر مذهب، انتظار حالتی است كه از تركیب ایمان به خدا و اعتقاد كامل و راسخ به مبانی دین و اشتیاق و علاقه به ظهور رهبری الهی و آسمانی ـ كه بتواند با مدد خداوند، مردمان جهان را تحت فرمان یك آیین درآورد و ستمگران را سر جای خود بنشاند و آیین توحید و یكتاپرستی را رواج دهد و حكومت قسط و عدل را در تمام زمین برقرار نماید ـ به وجود می‌آید و در درون آدمی شعله می‌كشد و آمال و آرزوهای انسانی و رفتار فردی و اجتماعی وی را دگرگون می‌كند.

انتظار از نظر دین و مذهب، به معنای «امید و آرزو» است؛ امید به آینده‌ای نوید بخش و سعادت آفرین، امید به آینده‌ای كه در آن جهانیان از مفاسد و بدبختی‌ها رهایی یافته، و بشر راه خیر و صلاح را در پیش گیرد و دنیا در پرتو تحقق عدل الهی، مدینة فاضله‌ای گردد.

این معنای انتظار فرج از نظر دین است كه در حقیقت به معنی چشم به راهی برای تحقق حق و عدل و پیروزی دین و برقراری نظام عدل الهی، می‌باشد.

بر این اساس، شكی نیست كه انتظار فرج، میل فطری همة انسان‌ها و خواستة مشترك تمامی ملل و ادیان دنیاست و زمان و مكان نمی‌شناسد و به قوم و گروهی اختصاص ندارد.

اعتقاد به قیام یك منجی در آخرالزمان كه زمین را پر از عدل و داد می‌كند و به طور معجزه آسا ظلم و جور را ریشه كن می‌سازد پایه ایمان را مستحكم می‌كند و نهال امید را در دل بارور می‌رویاند.

این عقیده، یكی از آرزوهای مهم و دیرین بشر است و جای هیچ شگفتی نیست اگر می‌بینیم كه در هر زمان، انسان، امیدوار به آینده‌ای بهتر بوده است. عامل عمده اعتقاد به ظهور منجی در آخرالزمان ایمان است. این ایمان عاملی بسیار قوی و نیرومند است كه با وجود آن انسان هرگز با سختی‌های روزگار و تراكم ناملایمات و گرفتاری‌های زندگی، روحیه خود را نمی‌بازد و امید نجات و رستگاری را از دست نمی‌دهد. برای این كه این موضوع بهتر روشن شود به بحث و بررسی انتظار فرج در اسلام و مذهب تشیع می‌پردازیم:

انتظار فرج در اسلام

انتظار فرج در اسلام و به ویژه در مذهب تشیع، عبارت است از ایمان استوار به امامت و ولایت حضرت ولی عصر(علیه‌السلام) و امید به ظهور آن آخرین ذخیره الهی و آرزوی فرا رسیدن روزگار رهایی مستضعفان از چنگال مستكبران، و تمام شدن دوران ظلم و ستم طاغوتیان، و پیروزی نهایی مؤمنان، و آغاز حكومت صالحان، تا پایان جهان است. كه این انتظار دربردارنده تمامی مبانی اعتقادی اسلام است.

انتظار فرج در اسلام، در واقع نوعی آمادگی است. آمادگی برای پاك شدن، پاك زیستن و دور ماندن از زشتی‌ها و آمادگی برای حركتی مستمر و دائم، با تلاش و كوششی پی‌گیر و خستگی ناپذیر توأم با خود سازی در مرحله اول و دگر سازی در مراحل بعدی و سرانجام آمادگی برای شركت در انقلاب جهانی حضرت مهدی(علیه‌السلام) كه آغاز آن ظهور حضرت و فرجام آن، شكست تاریكی‌ها و ظلم‌هاست و نتیجه آن، برپایی حكومت عدل الهی و تحقق قول و پیمان خداوند به عزت بخشی مؤمنان است.

پس از روشن شدن اهمیت انتظار در زندگی بشر، به بررسی انتظار فرج در آیات و روایات می‌پردازیم تا مفهوم صحیح آن را دریابیم.

حال برای روشن شدن مطلب به سراغ متون اصیل اسلامی و روایات پیشوایان معصوم(علیهم‌السلام)می‌رویم و لحن گوناگون آیات و روایاتی را كه از ائمه معصومین(علیهم‌ السلام) درباره مسأله انتظار و ارزش و اهمیت این عقیده اصیل رسیده است، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انتظار از نگاه روایات

در روایات و سخنان حیات بخش پیشوایان شیعه، گلواژه انتظار مفهومی بس ژرف و پرارج دارد. گویا انتظار زیبا‌ترین و كامل‌ترین جلوة بندگی حق تعالی است، به گونه‌ای كه رسول خدا(صلی الله علیه و آله) انتظار فرج را برترین عبادت و افضل اعمال امتش می‌خواند.[1] به همین تناسب در فرهنگ دینی و در روایات ما، منتظران از جایگاه والا و ممتازی برخوردارند و تعابیر مهمی در مقام و منزلت آن‌ها بیان شده تا جائیكه پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) آنان را برادران خود می‌نامند و امیرمؤمنان علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: منتظران امر ما مانند كسانی هستند كه در راه خدا به خون خود غلطیده‌اند.[2] و امام سجاد(علیه‌السلام) دربارة ایشان می‌فرمایند:

مننتظران ظهور برترین مردمان همه روزگارانند،[3] كه خداوند به ایشان اجر هزار شهید از شهدای بدر و احد عطا می‌كند.[4] آنان به مجاهدان پیكارگری مانند كه در پیش روی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) با شمشیر نبرد می‌كنند.[5]

امام كاظم(علیه‌السلام) دربارة شیعیان و منتظران عصر غیبت می‌فرمایند: خوشا به احوالشان، به خدا سوگند آنان در روز قیامت، در مرتبة ما و با ما خواهند بود.[6]

به راستی، سِرِ برخورداری منتظران از چنین جایگاه رفیع و منزلت بی‌بدیلی كه فرشتگان مقرب الهی نیز به آنان غبطه می‌خورند، در چه چیزی نهفته است؟ هر چه هست به حقیقت انتظار برمی‌گردد.

مگر انتظار چیست كه تا این حد كمال آفرین و تكامل بخش است؟ این چه حقیقتی است كه انسان را به مرتبة ملكوتیان و بالاتر از آنان سوق می‌دهد.

آری! این ها همه به مفهوم واقعی انتظار و وظایف منتظران بر می گردد که در این قسمت پیرامون آن توضیحاتی به خوانندگان محترم ارائه می دهیم:

مفهوم صحیح انتظار

مفهوم مذهبی انتظار، امید به آینده است، آینده‌ای كه در آن مردم جهان، از زور و فشار و استبداد و تسلط نظام‌های غلط، نجات پیدا كنند و رژیم‌های ضد انسانی از میان بروند و زندگی پر نشیب انسان‌ها آكنده از صلح و امنیت گردد و حق پرستان پیروز، و باطل گرایان نابود شوند.

آنچه از مجموع آیات و روایات اسلامی و مفهوم خود كلمه انتظار استفاده می‌شود این است كه انتظار، در تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، عامل رشد و اصلاح، مقاومت و پیشرفت، بیداری و حركت، و از عقاید انقلاب آفرین و ریشة اصل قیام جهانی حضرت مهدی(علیه‌السلام) است.

پی نوشتها :

[1] - اكمال الدین: ج 2، ب 55، ح 1.

[2] - خصال، صدوق: ج 2، ب 400، ح 10.

[3] - الاحتجاج: ج 2،‌ص 50.

[4] - ینابیع المودة: ج 3، ص 164.

[5] - اكمال الدین: ج 1، ب 31، ح 2.

[6] - اكمال الدین: ج 1، ب 32، ح 15.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
how much sildenafil is in 100mg viagra
چهارشنبه 22 خرداد 1398 20:13

Hi there to all, for the reason that I am truly keen of reading this blog's post to be updated regularly. It includes nice stuff.
https://kubanfss.ru/tsrmany
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 08:39
人気スーパーコピーブランド時計通販,スーパーコピー時計(N級)全部激安で販売。
http://www.djtsurfacing.co.uk/driveways
شنبه 31 فروردین 1398 05:54
nランクロレックススーパーコピー?オメガ?ブレゲ?ウブロ?ルイヴィトンなど品揃え世界最大級です、
How much does it cost for leg lengthening?
دوشنبه 27 شهریور 1396 17:49
Very nice blog post. I absolutely appreciate this site.
Keep writing!
Foot Issues
دوشنبه 16 مرداد 1396 00:12
We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme
in our community. Your site provided us with useful information to work on. You've performed an impressive task and our whole group shall be grateful to you.
What is the tendon at the back of your ankle?
شنبه 14 مرداد 1396 23:01
Usually I do not read article on blogs, however I wish
to say that this write-up very compelled me to take a
look at and do so! Your writing taste has been surprised me.
Thanks, very nice article.
Can exercise increase your height?
سه شنبه 3 مرداد 1396 21:45
Hello! This post could not be written any better!

Reading this post reminds me of my old room mate!
He always kept talking about this. I will forward this article to him.
Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 20:24
Hi, i think that i saw you visited my site so i
came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose
its ok to use a few of your ideas!!
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 14:12
Thanks in support of sharing such a good thinking, paragraph is pleasant, thats why i have
read it entirely
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو