تبلیغات
خورشید مکه - راه مبارزه و مقابله باستیزه جویی‌های دشمن

راه مبارزه و مقابله باستیزه جویی‌های دشمن

نویسنده : مقنی زاده
تاریخ:جمعه 20 فروردین 1389-00:24

الف ) مبارزه با عوامل ستیز:

در مقابل جهل و بی‌اطلاعی .در حوزة نیاز به امام؛ اولاً بایستی با استفاده از ابزارهای متفاوت، به تبیین ضرورت نیاز به امام و بی‌مانندی و تنها راه بودن آنان پرداخت.

امام رضا«علیه السّلام» به اباصلت فرمود: خدا رحمت كند آنكه امر ما را زنده نگه می‌دارد. اباصلت گوید: پرسیدم چگونه؟

حضرت فرمود: علوم را فرا گیرد و به دیگران بیاموزد. چرا كه مردم اگر زیبایی‌های كلام ما را بدانند، ما را پیروی می‌كنند. رحم الله عبداً احیا امرنا قلت: كیف یحیی امركم قال: یتعلم علومنا و علمها الناس فان الناس لو علموا محاسن كلامنا لاتبعونا.

ثانیاً، نقد و بررسی جریانات و نظام‌های مدعی نجات بشریت، زمینة پذیرش حكومت طیبة مهدوی را بیشتر فراهم می‌آورد.

ب) در حوزة عدم شناخت حضرت، ترسیم مهربانی، عدالت و زیبایی‌ها و سجایای اخلاقی امام و ویژگی‌های حكومت ایشان تأثیر بسزایی دارد.

2. در مقابل تعصب بی‌جا، جدای از رویكرد و دعوت به اخلاق و انصاف، پس از زدودن شبهات و تردیدها؛ ذكر مشتركات ما با گروهها و فرقه‌ها دیگر، بسیار مفید است. چنانكه قرآن افراد را به كلمة مشترك فرا می‌خواند. قل یا اهل الكتاب تعالوا الی كلمة سواء بیننا و بینكم ان لانعبد الا الله.

1- 2. برون دینی

در گفتگو با افراد و ادیان دیگر (برون دینی) جدای از بحث فطری فیوچریسم (منجی خواهی عمومی بشریت)، بشارتهای مشترك ادیان، ذكر ویژگیها و دستاوردهای انسانی مهدوی بسیار تأثیر گذار است، نظیر: عدالت ـ نجات مستضعفان و محرومان ـ امنیت ـ از بین رفتن كینه‌توزی‌ها و نفرتها ـ مهربانی‌، محبت و صمیمیت ـ شایستگی و برتری امام ـ شادمانی همگانی:

حضرت علی«علیه السّلام» : یملأ الارض عدلا و قسطا كما ملئت جوراً و ظلماً[40] امام مهدی - زمین را از عدل و قسط پر می‌سازد چنان كه از جور و ظلم پر شده بود.

امام رضا«علیه السّلام» در وصف امام فرمود: یكون اعلم الناس و احكم الناس و اتقی الناس و احلم الناس و اشجع الناس.امام، عالم‌ترین، حكیم‌ترین، باتقوا‌ترین، بردبارترین و شجاعت‌ترین مردم است.

المهدی جواد بالمال رحیم بالمساكین شدید علی العمالمهدی بخشندة مال، مهربان با مساكین، سختگیر بركارگزاران خویش است.

یرضی عنه ساكن السماء و الحیتان فی البحر و الطیر فی الهواءاز مهدی ساكنان آسمان و ماهی‌ها در دریاها و پرندگان در هوا خوشحال می‌شوند.

2 – 2. درون دینی: در گفتگوی درون دینی نیز، جدای از بشارتهای مكرر رسول گرامی اسلام«صلی الله علیه و آله» در منابع شیعه و سنی، ذكر ویژگی‌ها و دستاوردهای مشترك اسلامی حضرت مهدی«علیه السّلام» و حكومت آن بزرگوار، كارآمد است؛ كه از جمله می‌توان به عزت و سربلندی اسلام – زدودن تحریف‌ها و بدعتها شبیه پیامبر در اخلاق و ویژگیها – شادمانی عموم و... اشاره نمود.

یمحو كل ظلالة و یحیی كل سنة[حضرت] هر گمراهی را از بین برده، هر سنتی را زنده می‌سازد.

رجل اشبه الناس برسول الله خلقا و خُلقا و حسنا و جمالابزرگمردی كه شبیه‌ترین مردم به رسول خداست؛ از لحاظ خلقت، اخلاق، نیكویی و جمال.

یعز الله به الاسلام بعد ذّله و یحییه بعد موته.خداوند به وسیله او اسلام را پس از ذلت عزیز و پس از مرگ، زنده می‌سازد.

المهدی اذا خرج یفرح به جمیع المسلمین خاصتهم و عامتهممهدی چون قیام كند، به واسطه او تمام مسلمانانف عامه و خاصه شاد می‌گردند.

3)- در مقابل منفعت طلبی:

1- رشد اخلاق و حل تعامل انسان با دنیا در نظر و عمل و مبارزه با هوا و هوس، عامل بسیار مهمی در سعادت دنیا و آخرت آدمی است.

این مسأله است كه عده‌ای ارزشمند را در عین محرومیت و سختی‌ها، مستحكم قرار داده، محبت اهل بیت«علیهم السلام» را از دست نداده، و دیگری را به حریم دل راه نمی‌دهند:

امام صادق«علیه السّلام» :و لكن من شیعتنا من لایعد و صوته سمعه و لاشجاوة بدنه و لا رغاصم فینا و الیا و لایجالس لنا غائباً و لایُحدث لنا ثالبا و لایحب لنا مبغضاً و لایبغض لنا محباً؛ و لكن گروهی از شیعیان ما صدایشان از گوششان تجاوز نمی‌كند و ناله‌شان از خودشان تجاوز نمی‌نماید، هرگز با دوستدار ما دشمنی نمی‌ورزند و هرگز با دشمن ما آشتی نمی‌كنند. فضایل ما را به منكران حقوق ما بازگو نمی‌كنند. محبت دشمنان ما را به دلشان راه نمی‌دهند. كینة دوست ما را به دل می‌گیرند.

شناسایی و میدان ندادن به افراد دنیا پرست، در تصمیم‌گیریها و مسئولیتها خرد و كلان جامعة دینی.

مبارزه با نظام‌ها جریانات و افرادی كه به هر قیمتی، تنها خواستار منافع شخصی و گروهی و... خود هستند.

در مقابل روحیة استكباری كه هم در دوران غیبت و هم در دوران ظهور، مهم‌ترین عامل دشمنی و ستیز با امام است، می‌بایست به چند امر اهتمام ورزید: 1. شناسایی اهداف و راه‌ كارهای دشمن 2. آگاهی سازی افراد و جوامع نسبت به این امر 3. مقاومت و مقابله در مقابل توطئه‌ها و تحرّكات دشمن.

ب) مبارزه با روشهای ستیز:

1. در مقابل انكار، آگاهی و تثبیت حقیقت مهدویت و رفع توهمات و شبهات باید نمود. مثلاً یادآوری این نكته كه مهدویت نیاز عمومی بشر بوده، ریشه در ادیان، قرآن و روایات نبوی دارد.

2. در مقابل تخریب، ترمیم و تبیین و ایجاد اعتماد

3. در مقابل تحریف: 1. روشنگری و تبیین و ایجاد اعتماد 2. خرافه‌زدایی 3. تعمیق ایمانی كه مردم به امام زمان دارند. مقام معظم رهبری می‌فرماید: «اثبات اصل مهدویت در یك محفل علمی با مخاطبانی كه اهل علم و اهل تفكر و استدلال‌اند، جزو‌ آسانترین كارها است. در این هیچ تردیدی نیست. ایمان و اعتقاد مردم هم خوب است منتها تعمیق این ایمانی كه مردم به امام زمان (ارواحنا فداه و علیه الصلاة و السلام) دارند، كار بسیار ظریفی است. بخش مهم كار شما (مركز تخصصی مهدویت) این است كه عشق و محبت و سوز و گدازی كه مردم ما به طور طبیعی نسبت به حضرت دارند، در سطح عموم مردم به خصوص جوانان، با یك نگاه عالمانه و آگاهانه همراه كنید.

بركات اینكار لاتعدّ و لاتحصی است.

4. در مقابل جایگزین سازی:

1. رسواسازی فرقه‌های و جریانات انحرافی 2. ارائه ضعفها و نواقص نظامی‌هائی چون لیبرال دموكراسی و... برای ایجاد دلزدگی و شكستن هیمنة ترس از انتقاد از این نظام‌ها 3. تبیین و تعمیق اندیشة مهدویت 4. ارائه استراتژی مطابق با روایات، نسبت با آینده در مقابل استراتژی‌های دیگر.

البته در همة این‌ها در گرو توانمندی در شیوه‌ها و ابزارهای نوین برای مقابله با ستیز دشمن است. حضرت علی «علیه السّلام» فرمود: رد الحجر من حیث جاءك فانه لایرد الشر الا بالشر.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Pablo
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:00
Good day! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me
of my good old room mate! He always kept talking about this.
I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read.

Thank you for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo