تبلیغات
خورشید مکه - بررسى انواع ارتباط جسمانى و ظاهرى با امام مهدی (‏ع ) در زمان غیبت كبرى

بررسى انواع ارتباط جسمانى و ظاهرى با امام مهدی (‏ع ) در زمان غیبت كبرى

نویسنده : مقنی زاده
تاریخ:جمعه 6 اردیبهشت 1392-20:09


با توجه به آیه‏ى شریفه‏ى 200 سوره آل عمران «اى كسانى كه ایمان آورده‏اید ؛ صبر كنید، یكدیگر را به صبر وادار كنید و رابطه داشته باشید و از خدا بپرهیزید، شاید رستگار شوید»(1) خداى تعالى امر به ارتباط با امام زمان فرموده است؛ بنابراین با توجه به این آیه و روایات و پشتوانه‏ى عقل موظف به انجام آن هستیم. از طرف دیگر در برخى از روایات، از «ادعاى مشاهده و ارتباط» نهى شده است. بهترین و صریح‏ترین این روایات، آخرین نامه‏اى است كه امام زمان (علیه السلام) براى آخرین نائب خاصشان (على بن محمد سَمُرى) ارسال داشتند. در این نامه، امام پس از بیان مطالبى پیرامون غیبت كبرى، فرمودند: بزودى برخى از شیعیان، مشاهده و ارتباط با ما را ادعا مى‏كنند ؛ آگاه باشید! كسى كه قبل از خروج سفیانى و صیحه‏ى (آسمانى)، ادعاى مشاهده را نماید، دروغگو و افترازننده است. با توجه به این روایت و روایات دیگرى همچون روایاتى كه در آن به دیده نشدن امام زمان‏علیه السلام در حج، مخفى بودن از دید مردم و... ارتباط با آن حضرت را منتفى دانسته است و مدعى ارتباط و مشاهده با حضرت‏علیه السلام را باید تكذیب نمود.

اینك پرسشى مطرح است كه منظور خداوند از ایجاد ارتباط، چه نوع ارتباطى است؟ و آن ارتباط مورد نهى روایات، چه نوع ارتباطى مى‏باشد كه مدعى آن كذاب و مفتر است و باید او را تكذیب نمود؟ براى اینكه بتوانیم انواع ارتباط در این برهه از زمان را بررسى كنیم، نیاز به ارائه‏ى دو مقدمه است تا با آن بتوانیم نتیجه‏اى كلى از بحث گرفته و بدین وسیله، انواع ارتباط با امام زمان‏علیه السلام در زمان غیبت كبرى را استنتاج نماییم.

مقدمه اول

همان‏طور كه در مباحث گذشته (در بحث معناى ارتباط) بیان شد، با توجه به دلالت باب مفاعله بر دو جانبه بودن عمل، ارتباط با امام مهدى‏علیه السلام نیز به دو صورت متصوّر مى‏باشد؛ نخست اینكه ارتباط از جانب حضرت ولى عصر «ارواحنافداه»و با اراده‏ى ایشان صورت گیرد و دیگر اینكه ارتباط در ابتدا از جانب غیرامام عصرعلیه السلام ؛ یعنى مردم صورت پذیرد و به عبارت دیگر شروع این ارتباط از جانب ملاقات‏كنندگان باشد.

مقدمه دوم

با توجه به روش ارتباط امامان معصوم‏علیهم السلام با عموم مردم در عصر خویش، ارتباط با آن انوار مقدسه رامى‏توان به دو ارتباط كلى تقسیم نمود:


الف) ارتباط ظاهرى: كه این نوع ارتباط نیز خود به چند طریق صورت مى‏پذیرفته است:

1 . مشرف شدن به محضر آن بزرگواران و استفاده از آن انوار پاك با همین بدن ظاهرى.

2 . ارتباط به واسطه‏ى فرستادن سفیر و جانشین (نائب(.

3 . ارتباط به واسطه‏ى ارسال توقیع (نامه) یا عریضه به سوى آن انوار پاك و بالعكس.


ب) ارتباط روحى و معنوى: این نوع ارتباط نیز به سه صورت صورت مى‏پذیرفته است:

1 . ارتباط روحى در حالت طبیعى (غیر از سه حالت خواب، مكاشفه و مشاهده(.

2 . مشاهده معصومان ‏علیهم السلام در دو عالم رؤیا و خواب.

3 . مشاهده و ارتباط با معصومان‏علیه السلام در عالم مكاشفه و مشاهده.

 

انواع ارتباط ظاهرى

 

1 . اولین راه، ارتباط ظاهرى با امام زمان‏علیه السلام، مشاهده‏ى بدن مقدس امام زمان‏علیه السلام و درك حضور جسمانى ایشان مى‏باشد، همان‏طور كه دو فرد روبه روى یكدیگر مى‏نشینند و سخن مى‏گویند؛ یعنى دیدن همان جسمى كه رسول اكرم‏صلى الله علیه وآله و بقیه‏ى معصومان‏علیهم السلام نیز با آن در بین مردم زندگى مى‏كردند، مى‏خوردند و مى‏آشامیدند و در مجالسشان شركت مى‏كردند.

با توجه به مقدمه‏ى اول، این ارتباط به دو گونه قابل تصور است : نخست اینكه ما به اراده‏ى خود و با انجام برخى از اعمال بدین مهم دست یابیم و آن حضرت را در زمان غیبت كبرى مشاهده نماییم كه این نوع ارتباط در زمان غیبت كبرى، با توجه به روایاتى كه به ما رسید است و علما نیز بدان اشاره نموده‏اند، غیرممكن و منتفى است و هرگز كسى نمى‏تواند به واسطه‏ى اعمالى از جمله گرفتن روزه‏هاى مختلف، خواندن دعا و نمازهاى بسیار و یا رفتن چهل شب چهارشنبه به مسجد سهله و یا جمكران و یا هر عمل دیگرى، به این مهم دست یابد؛ البته چه بسا اشخاصى به واسطه‏ى انجام این اعمال به خدمت آن حضرت مشرف شده‏اند و از ایشان بهره‏هاى بسیارى برده‏اند؛ ولى باید توجه داشت كه این اعمال، راهى یقینى براى مشاهده‏ى آن جناب نمى‏باشد. پس با توجه به مطالبى كه بیان شد، راهى حتمى كه بتوان با انجام آن و با اراده‏ى خود بدن مقدس آن حضرت‏علیه السلام را مشاهده كرد و از ایشان بهره‏هاى وافرى برد، تا زمان ظهور آن جناب وجود نخواهد داشت و مدعى چنین ارتباطى را باید تكذیب نمود.

گونه‏ى دوم این ارتباط، ارتباط از حانب حضرت ولى عصر «ارواحنافداه»است.این نوع ارتباط ممكن است و آن حضرت (عج) باذن‏الله و با اراده‏ى خویش كه همان ارادة الله است مى‏تواند و بنابر مصالحى، خود را به صورت جسمانى به اشخاص گوناگون از جمله شیعه، سنى، مسیحى و...عالِم و عامى، پیر و جوان، زن و مرد و... نشان داده‏اند. این طریق ارتباط در عصر غیبت كبرى علاوه بر امكان، واقع نیز شده است و در تشرفهاى گوناگون و از اشخاص متعدد كه داراى دین، مذهب و صفات متفاوت بوده‏اند، حاصل شده است و اگر كسى بخواهد این تشرف‏ها را انكار نماید، باید هزاران تشرفى را كه در كتاب‏هاى معتبر و از مؤمنان و عالمان برجسته نقل گردیده است، منكر شود و عالمان پارسایى همچون علامه حلّى، سید بحرالعلوم، سیدبن طاووس، شیخ انصارى و... (رحمهم الله) را كه بارها موفق به ملاقات با امام عصرعلیه السلام گردیده‏اند و هیچ تردیدى در راستگویى و صحت سخنان آنان نمى‏باشد، دروغگو بپندارند.

 

1 . ارتباط به واسطه‏ى نماینده(نایب) و سفیر

 

یكى از راه‏هاى ارتباط در عصر غیبت صغرى (همان طور كه بدان اشاره شد)، ارتباط شیعیان با امام زمان‏علیه السلام به واسطه‏ى نایبان چهارگانه بود، كه واسطه‏ى میان امام عصرعلیه السلام و شیعیان بودند. از ویژگى‏هاى این ارتباط این است كه شیعیان با اراده‏ى خود، توسط نوّاب اربعه با امام زمان‏علیه السلام ارتباط برقرار نمایند و بدین وسیله حاجت‏ها و سؤال‏هاى خویش را نزد امام‏علیه السلام مطرح سازند.

اما پس از آخرین پیامى كه به آخرین نایبشان ارسال فرمودند، ارتباط شیعیان با امام عصرارواحنافده توسط نایبان چهارگانه به طور كلى قطع شد؛ بدین ترتیب در زمان غیبت كبرى نایبى وجود ندارد كه بتوانیم از جانب خود به سوى امام زمان‏علیه السلام فرستاده و بدین وسیله سؤال‏هاى و حاجت‏هاى خویش را به آن ناحیه مقدس برسانیم؛ اما اگر این ارتباط از جانب امام عصر «ارواحنافداه»صورت گرفت و ایشان توسط سفیر و یا ملازمانى كه منصب خدمت‏گذارى آن حضرت‏علیه السلام را در عصر غیبت كبرى دارند، به حاجت‏هاى متوسلان رسیدگى نمایند، بعید نمى‏باشد؛ همان‏طور كه در كتب مختلف از جمله عبقرى‏الحسان، نجم‏الثاقب، بحارالانوار و... به برخى از كسانى كه حاجت از امام زمان‏علیه السلام خواسته‏اند و توسط این ملازمان به حاجات خود رسیده‏اند، اشاره شده است.(2(

 

2 . ارتباط به واسطه‏ى توقیع (نامه) و یا عریضه.

 

از دیگر راه‏هاى ارتباط با امام مهدى‏علیه السلام در عصر غیبت كبرى، ارتباط توسط توقیع (نامه) و یا عریضه است. با توجه به اولین مقدمه‏اى كه در صفحات گذشته مرقوم شد، توقیع (نامه) از جانب امام عصر «ارواحنافداه»براى برخى از اشخاص و سعادتمندان از جمله شیخ مفید(ره)، سید ابوالحسن اصفهانى (ره) و آیه الله مرعشى نجفى (ره) ارسال شده است. این ارتباط از جانب شیعیان و با اراده‏ى آنها نیز مى‏تواند انجام شود و بسیارى از شیعیان با استفاده از عریضه‏هایى كه پیرامون همین موضوع در كتب ادعیه از جمله صحیفة المباركةالمهدیة و كلمة الامام‏المهدى و... بیان شده است، به حوائج مادى و معنوى و... خود رسیده‏اند. از جمله آنها مى‏توان به قضیه‏ى زیر كه در كتاب شریف نجم‏الثاقب بیان شده است، اشاره نمود. صاحب كتاب نجم‏الثاقب از میرزاعبدالرحیم نائینى ملقب به شیخ‏الاسلام نقل مى‏كند كه فرمود:

برادرم میرزا محمد سعید كه از طلاب علوم دینیه است، در سال 1285 ه . ق دردى در پایش ظاهر شد و پشت پایش ورم كرد به طورى كه كج شد و از راه رفتن عاجز گردید.

پس از رجوع به اطباى مختلف و ناامیدى از معالجه توسط آنها مى‏گوید: من دایى دیگرى داشتم به نام میرزا ابوطالب كه در زهد و تقوى مشهور بود؛ وى رقعه‏ى حاجت به خدمت امام زمان‏علیه السلام مى‏نوشت و بسیار مجرب بود. مردم در مشكلات به او مراجعه مى‏كردند و وى عریضه به امام عصرعلیه السلام مى‏نوشت كه سریع الاجابة بود و زود تأثیر مى‏گذاشت.

والده‏ام از او خواهش كرد كه براى شفاى فرزندش استغاثه بنویسد. روز جمعه نوشت و والده‏ام آن را گرفت و با برادرم به چاهى كه نزدیك قریه است، رفت. برادرم آن عریضه را در چاه انداخت و براى مادر و برادرم حالت گریه شدید بوجود آمد و این جریان در ساعت آخر روز جمعه بود.

چند روزى نگذشت كه من در خواب دیدم سه سوار بر اسب به هیئت و شمائلى كه در جریان اسماعیل هِرقِلى وارد شده، از صحرا رو به خانه مى‏آیند. در آن حال جریان اسماعیل به خاطرم رسید و متوجه شدم كه آن سوار جلویى حضرت حجت است و براى شفاى برادر مریضم به خانه مى‏آیند. آنان وارد خانه شدند و در حالى كه برادرم در خانه به پشت خوابیده بود، حضرت صاحب‏الامر(عج) نزدیك آمدند و نیزه‏اى را كه به دست مباركش بود، روى كتف برادرم گذاشت و فرمودند: دایى تو از سفر آمده است، برخیز؛ فهمیدم دایى میرزا على‏اكبر را كه در سفر تجارت بود و همه ناراحت او بودیم، مى‏فرمایند. با این كار حضرت، برادرم از جا بلند شد و به استقبال دایى شتافت. از خواب بیدار شدم، دیدم طلوع فجر است؛ ولى هیچ كس براى نماز از خواب بلند نشده است؛ با خوشحالى و به سرعت نزد برادرم رفتم و او را از خواب بیدار كردم و گفتم: تو شفا پیدا كردى و حضرت حجت (عج(به تو عنایت فرموده است . دست او را گرفته و از زمین بلندش كردم. مادرم از خواب بیدار شد و داد زد: چرا او را بیدار كردى و چرا بلندش نمودى؟ او تازه به خواب رفته و از درد زیادى كه كشیده بود، تازه راحت شده است ؛ گفتم: مادر! حضرت حجت (عج) شفایش داده است. برادرم بى اختیار شروع به راه رفتن كرد و بدون ناراحتى از مكانى به مكانى رفت. همان مریضى كه قدرت راه رفتن نداشت، به خوبى راه افتاد . همه خوشحال شدیم ؛ خبر منتشر شد؛ تمام خویشان و آشنایان جمع شدند. از آن روز خون بند آمد و زخم‏ها رو به بهبودى رفت و به تدریج خوب شد. بیش از یك هفته نگذشته بود كه تمام بدن سالم شد و چند روز بعد از آن، دایى‏ام كه در خواب دیده بودم ، سلامت وارد شد.(3(

خلاصه بحث :

با توجه به مطالبى كه بیان شد، به امور زیر مى‏توان دست یافت:

1 . ارتباط منهى در روایات، همان ارتباط با امام زمان‏علیه السلام به مانند نایبان خاص آن حضرت مى‏باشد، كه با اراده خود و در هر زمانى خدمت آن حضرت مشرف شده و از مكان سكونت ایشان باخبر بودند.

2 . ارتباط جسمانى با امام زمان‏علیه السلام اگر از جانب آن بزرگوار و با اراده‏ى ایشان صورت پذیرد، ممكن و واقع نیز شده است.

3 . در عصر غیبت كبرى (با توجه به روایاتى كه در این باره به دست ما رسیده است)، امام زمان‏علیه السلام داراى موالى و خدمت‏گذارانى مى‏باشند كه آنان در برخى از موارد، حاجت‏هاى شیعیان متوسل را برآورده مى‏كنند.

 

پی نوشتها :

1 - «یا ایهاالذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله، لعلَّكم تفلحون».

2 - از جمله‏ى این قضایا مى‏توان به ماجراى تكان دهنده‏ى «شیخ جعفر كاظمینى»

اشاره نمود؛ بركات حضرت ولى عصر (عج) (خلاصه عبقرى الحسان)، 118.

3 - شیفتگان حضرت مهدى(علیه السلام)، جلد 2،ص 129؛ به نقل از كتاب شریف نجم الثاقب.


حمید رضا محمدی خراسانی

www.shiastudies.com

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Sully
چهارشنبه 13 تیر 1397 06:43
I absoⅼutely love yoսr website.. Excellent colors & theme.

Ɗid you create this web site yoսrself? Pⅼease reply
back as I'm attempting to ϲreate my own site аnd would
love to learn where yߋu got tһіs frоm оr jսst whbat tһe theme іѕ named.
Tһanks!
Stone Janah
سه شنبه 12 تیر 1397 21:40
I haѵe been browsing onbline more than 3 һօurs today, yet I never found any interestіng artiocle
ⅼike yourѕ. It's pretty worth enogh fօr me. Personally, іf
aⅼl site owners ɑnd bloggers made ցood content аѕ уⲟu diԀ, the net ԝill be a lot morе usefuⅼ
tһan ever Ƅefore.
viagra Kopen Zonder Recept
دوشنبه 4 تیر 1397 04:11
Hi! I simply wіsh to offer үou ɑ big thumbs uup ffor tһe excellent info you have ցot righ heге on this post.
I wiⅼl bе returning t᧐ your web site for more soon.
wildon
پنجشنبه 24 خرداد 1397 18:01
Tһank you for the goоd writeup. Іt in reality waѕ a
amusement account іt. Look complicated to fɑr introduced agreeable from yⲟu!
Βy the way, howw can we keеp up ɑ correspondence?
Buy generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 12:45

Incredible a good deal of superb advice!
cialis para que sirve cialis online napol il cialis quanto costa does cialis cause gout cialis generico online generic low dose cialis buy cialis cialis generika in deutschland kaufen viagra cialis levitra cialis daily
Buy cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 13:05

Very good write ups. Appreciate it!
click here cialis daily uk 200 cialis coupon wow look it cialis mexico rezeptfrei cialis apotheke cialis sans ordonnance cialis 30 day trial coupon recommended site cialis kanada cialis dosage recommendations cialis prices 5 mg cialis coupon printable
Viagra tablets
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 11:40

Wow a lot of excellent information!
buy viagra soft sildenafil to buy viagra online cheap can i buy viagra at walmart cheap viagra uk online buy viagra superdrug buy generic viagra paypal buy viagra online now where can i get viagra online viagra for sale online
depforce ingredients
جمعه 31 فروردین 1397 21:21
Your mode of tlling alll in this post is genuineely nice, all ccan effortlessly know it, Thanks a lot.
roman online pharmacy reviews
جمعه 24 فروردین 1397 03:27
Yoս сould certaіnly see yoᥙr skills iin the article yоu write.
The secctor hopes for еѵen more passionate writers
like yоu who aren't afraid to say hoԝ they
beⅼieve. Aⅼl the time follow your heart.
generic viagra super active reviews
پنجشنبه 23 فروردین 1397 11:19
I cоuldn't resist commenting. Perfectly ᴡritten!
Cialis pills
شنبه 18 فروردین 1397 20:28

Cheers! Good stuff!
5 mg cialis coupon printable cialis online napol cilas what is cialis non 5 mg cialis generici cialis ahumada wow cialis tadalafil 100mg cialis name brand cheap cialis sicuro in linea look here cialis order on line
Johnson Aly
شنبه 11 فروردین 1397 13:21
I am curious to find ouut what blogg sstem you're using?
I'm experiencing some small security issues with my latest blog and I'd like to find something more safeguarded.
Do you have any recommendations?
mezo
سه شنبه 7 فروردین 1397 07:33
Ӏ am sue tһiѕ paragraph has touched ɑll the internet սsers, itѕ really гeally fastidious
post on building up neѡ website.
Cialis prices
یکشنبه 5 فروردین 1397 03:25

Appreciate it, Quite a lot of advice.

cialis wir preise cialis online holland cialis online nederland cialis alternative cialis 5 mg schweiz cialis vs viagra generic cialis 20mg tablets brand cialis nl cialis 5 mg effetti collateral cialis 10mg prix pharmaci
imvu credits generator
سه شنبه 15 اسفند 1396 22:35
دیروز، در حالی که من در محل کار بودم، خواهرم به من سرقت کرد
اپل و آزمایش می شود تا ببیند آیا می تواند یک قطره 40 یورو زنده بماند، درست است که او می تواند یک باشد
احساسات یوتیوب اپل من در حال حاضر شکسته شده و او 83 سال دارد
نمایش ها من می دانم که این کاملا موضوع است، اما من مجبور شدم آن را به اشتراک بگذارم
با کسی!
battle of zombies hack
چهارشنبه 9 اسفند 1396 09:52
سبک شما واقعا منحصر به فرد است در مقایسه با افرادی که من از آن خواسته ام.
با تشکر از ارسال زمانی که شما این فرصت، حدس بزن من فقط علامت گذاری به عنوان این سایت.
Tera
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:48
Useful information. Fortunate me I found your site by chance,
and I'm stunned why this coincidence didn't came about in advance!

I bookmarked it.
Lydia
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:45
This paragraph presents clear idea in favor of the new viewers of blogging, that in fact how to do blogging.
Elena
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:39
Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?

you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!
Dollie
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:37
Just desire to say your article is as astonishing.
The clarity in your post is just nice and i can assume you're an expert
on this subject. Well with your permission let me to grab your
RSS feed to keep up to date with forthcoming
post. Thanks a million and please continue the
enjoyable work.
Kira
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:31
Keep this going please, great job!
Earnestine
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:28
Excellent pieces. Keep posting such kind of information on your blog.
Im really impressed by your blog.
Hello there, You have done an incredible
job. I'll definitely digg it and for my part recommend to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this web site.
Marisa
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:20
What's up, all is going nicely here and ofcourse
every one is sharing information, that's in fact good, keep
up writing.
Edmundo
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:11
Greetings from Ohio! I'm bored to tears at work so I
decided to browse your website on my iphone during lunch break.
I love the info you present here and can't
wait to take a look when I get home. I'm shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful site!
Betsey
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:07
Your mode of telling all in this post is really fastidious, every one be capable
of without difficulty be aware of it, Thanks a lot.
Woodrow
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:06
Excellent site you have here but I was wondering if you knew of any
message boards that cover the same topics talked about
here? I'd really love to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest.

If you have any recommendations, please let me know. Thanks a
lot!
Guy
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:06
Hey very nice blog!
Mariel
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:05
Hello mates, its wonderful article regarding teachingand entirely explained, keep
it up all the time.
Noel
پنجشنبه 16 آذر 1396 20:00
Hello, i read your blog from time to time and i own a
similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments?
If so how do you reduce it, any plugin or anything you
can recommend? I get so much lately it's driving me insane so any help
is very much appreciated.
Dominick
پنجشنبه 16 آذر 1396 19:47
Attractive component of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to
say that I get in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing on your augment and even I fulfillment you get entry to persistently rapidly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo