تبلیغات
خورشید مکه - بررسى انواع ارتباط جسمانى و ظاهرى با امام مهدی (‏ع ) در زمان غیبت كبرى

بررسى انواع ارتباط جسمانى و ظاهرى با امام مهدی (‏ع ) در زمان غیبت كبرى

نویسنده : مقنی زاده
تاریخ:جمعه 6 اردیبهشت 1392-19:09


با توجه به آیه‏ى شریفه‏ى 200 سوره آل عمران «اى كسانى كه ایمان آورده‏اید ؛ صبر كنید، یكدیگر را به صبر وادار كنید و رابطه داشته باشید و از خدا بپرهیزید، شاید رستگار شوید»(1) خداى تعالى امر به ارتباط با امام زمان فرموده است؛ بنابراین با توجه به این آیه و روایات و پشتوانه‏ى عقل موظف به انجام آن هستیم. از طرف دیگر در برخى از روایات، از «ادعاى مشاهده و ارتباط» نهى شده است. بهترین و صریح‏ترین این روایات، آخرین نامه‏اى است كه امام زمان (علیه السلام) براى آخرین نائب خاصشان (على بن محمد سَمُرى) ارسال داشتند. در این نامه، امام پس از بیان مطالبى پیرامون غیبت كبرى، فرمودند: بزودى برخى از شیعیان، مشاهده و ارتباط با ما را ادعا مى‏كنند ؛ آگاه باشید! كسى كه قبل از خروج سفیانى و صیحه‏ى (آسمانى)، ادعاى مشاهده را نماید، دروغگو و افترازننده است. با توجه به این روایت و روایات دیگرى همچون روایاتى كه در آن به دیده نشدن امام زمان‏علیه السلام در حج، مخفى بودن از دید مردم و... ارتباط با آن حضرت را منتفى دانسته است و مدعى ارتباط و مشاهده با حضرت‏علیه السلام را باید تكذیب نمود.

اینك پرسشى مطرح است كه منظور خداوند از ایجاد ارتباط، چه نوع ارتباطى است؟ و آن ارتباط مورد نهى روایات، چه نوع ارتباطى مى‏باشد كه مدعى آن كذاب و مفتر است و باید او را تكذیب نمود؟ براى اینكه بتوانیم انواع ارتباط در این برهه از زمان را بررسى كنیم، نیاز به ارائه‏ى دو مقدمه است تا با آن بتوانیم نتیجه‏اى كلى از بحث گرفته و بدین وسیله، انواع ارتباط با امام زمان‏علیه السلام در زمان غیبت كبرى را استنتاج نماییم.

مقدمه اول

همان‏طور كه در مباحث گذشته (در بحث معناى ارتباط) بیان شد، با توجه به دلالت باب مفاعله بر دو جانبه بودن عمل، ارتباط با امام مهدى‏علیه السلام نیز به دو صورت متصوّر مى‏باشد؛ نخست اینكه ارتباط از جانب حضرت ولى عصر «ارواحنافداه»و با اراده‏ى ایشان صورت گیرد و دیگر اینكه ارتباط در ابتدا از جانب غیرامام عصرعلیه السلام ؛ یعنى مردم صورت پذیرد و به عبارت دیگر شروع این ارتباط از جانب ملاقات‏كنندگان باشد.

مقدمه دوم

با توجه به روش ارتباط امامان معصوم‏علیهم السلام با عموم مردم در عصر خویش، ارتباط با آن انوار مقدسه رامى‏توان به دو ارتباط كلى تقسیم نمود:


الف) ارتباط ظاهرى: كه این نوع ارتباط نیز خود به چند طریق صورت مى‏پذیرفته است:

1 . مشرف شدن به محضر آن بزرگواران و استفاده از آن انوار پاك با همین بدن ظاهرى.

2 . ارتباط به واسطه‏ى فرستادن سفیر و جانشین (نائب(.

3 . ارتباط به واسطه‏ى ارسال توقیع (نامه) یا عریضه به سوى آن انوار پاك و بالعكس.


ب) ارتباط روحى و معنوى: این نوع ارتباط نیز به سه صورت صورت مى‏پذیرفته است:

1 . ارتباط روحى در حالت طبیعى (غیر از سه حالت خواب، مكاشفه و مشاهده(.

2 . مشاهده معصومان ‏علیهم السلام در دو عالم رؤیا و خواب.

3 . مشاهده و ارتباط با معصومان‏علیه السلام در عالم مكاشفه و مشاهده.

 

انواع ارتباط ظاهرى

 

1 . اولین راه، ارتباط ظاهرى با امام زمان‏علیه السلام، مشاهده‏ى بدن مقدس امام زمان‏علیه السلام و درك حضور جسمانى ایشان مى‏باشد، همان‏طور كه دو فرد روبه روى یكدیگر مى‏نشینند و سخن مى‏گویند؛ یعنى دیدن همان جسمى كه رسول اكرم‏صلى الله علیه وآله و بقیه‏ى معصومان‏علیهم السلام نیز با آن در بین مردم زندگى مى‏كردند، مى‏خوردند و مى‏آشامیدند و در مجالسشان شركت مى‏كردند.

با توجه به مقدمه‏ى اول، این ارتباط به دو گونه قابل تصور است : نخست اینكه ما به اراده‏ى خود و با انجام برخى از اعمال بدین مهم دست یابیم و آن حضرت را در زمان غیبت كبرى مشاهده نماییم كه این نوع ارتباط در زمان غیبت كبرى، با توجه به روایاتى كه به ما رسید است و علما نیز بدان اشاره نموده‏اند، غیرممكن و منتفى است و هرگز كسى نمى‏تواند به واسطه‏ى اعمالى از جمله گرفتن روزه‏هاى مختلف، خواندن دعا و نمازهاى بسیار و یا رفتن چهل شب چهارشنبه به مسجد سهله و یا جمكران و یا هر عمل دیگرى، به این مهم دست یابد؛ البته چه بسا اشخاصى به واسطه‏ى انجام این اعمال به خدمت آن حضرت مشرف شده‏اند و از ایشان بهره‏هاى بسیارى برده‏اند؛ ولى باید توجه داشت كه این اعمال، راهى یقینى براى مشاهده‏ى آن جناب نمى‏باشد. پس با توجه به مطالبى كه بیان شد، راهى حتمى كه بتوان با انجام آن و با اراده‏ى خود بدن مقدس آن حضرت‏علیه السلام را مشاهده كرد و از ایشان بهره‏هاى وافرى برد، تا زمان ظهور آن جناب وجود نخواهد داشت و مدعى چنین ارتباطى را باید تكذیب نمود.

گونه‏ى دوم این ارتباط، ارتباط از حانب حضرت ولى عصر «ارواحنافداه»است.این نوع ارتباط ممكن است و آن حضرت (عج) باذن‏الله و با اراده‏ى خویش كه همان ارادة الله است مى‏تواند و بنابر مصالحى، خود را به صورت جسمانى به اشخاص گوناگون از جمله شیعه، سنى، مسیحى و...عالِم و عامى، پیر و جوان، زن و مرد و... نشان داده‏اند. این طریق ارتباط در عصر غیبت كبرى علاوه بر امكان، واقع نیز شده است و در تشرفهاى گوناگون و از اشخاص متعدد كه داراى دین، مذهب و صفات متفاوت بوده‏اند، حاصل شده است و اگر كسى بخواهد این تشرف‏ها را انكار نماید، باید هزاران تشرفى را كه در كتاب‏هاى معتبر و از مؤمنان و عالمان برجسته نقل گردیده است، منكر شود و عالمان پارسایى همچون علامه حلّى، سید بحرالعلوم، سیدبن طاووس، شیخ انصارى و... (رحمهم الله) را كه بارها موفق به ملاقات با امام عصرعلیه السلام گردیده‏اند و هیچ تردیدى در راستگویى و صحت سخنان آنان نمى‏باشد، دروغگو بپندارند.

 

1 . ارتباط به واسطه‏ى نماینده(نایب) و سفیر

 

یكى از راه‏هاى ارتباط در عصر غیبت صغرى (همان طور كه بدان اشاره شد)، ارتباط شیعیان با امام زمان‏علیه السلام به واسطه‏ى نایبان چهارگانه بود، كه واسطه‏ى میان امام عصرعلیه السلام و شیعیان بودند. از ویژگى‏هاى این ارتباط این است كه شیعیان با اراده‏ى خود، توسط نوّاب اربعه با امام زمان‏علیه السلام ارتباط برقرار نمایند و بدین وسیله حاجت‏ها و سؤال‏هاى خویش را نزد امام‏علیه السلام مطرح سازند.

اما پس از آخرین پیامى كه به آخرین نایبشان ارسال فرمودند، ارتباط شیعیان با امام عصرارواحنافده توسط نایبان چهارگانه به طور كلى قطع شد؛ بدین ترتیب در زمان غیبت كبرى نایبى وجود ندارد كه بتوانیم از جانب خود به سوى امام زمان‏علیه السلام فرستاده و بدین وسیله سؤال‏هاى و حاجت‏هاى خویش را به آن ناحیه مقدس برسانیم؛ اما اگر این ارتباط از جانب امام عصر «ارواحنافداه»صورت گرفت و ایشان توسط سفیر و یا ملازمانى كه منصب خدمت‏گذارى آن حضرت‏علیه السلام را در عصر غیبت كبرى دارند، به حاجت‏هاى متوسلان رسیدگى نمایند، بعید نمى‏باشد؛ همان‏طور كه در كتب مختلف از جمله عبقرى‏الحسان، نجم‏الثاقب، بحارالانوار و... به برخى از كسانى كه حاجت از امام زمان‏علیه السلام خواسته‏اند و توسط این ملازمان به حاجات خود رسیده‏اند، اشاره شده است.(2(

 

2 . ارتباط به واسطه‏ى توقیع (نامه) و یا عریضه.

 

از دیگر راه‏هاى ارتباط با امام مهدى‏علیه السلام در عصر غیبت كبرى، ارتباط توسط توقیع (نامه) و یا عریضه است. با توجه به اولین مقدمه‏اى كه در صفحات گذشته مرقوم شد، توقیع (نامه) از جانب امام عصر «ارواحنافداه»براى برخى از اشخاص و سعادتمندان از جمله شیخ مفید(ره)، سید ابوالحسن اصفهانى (ره) و آیه الله مرعشى نجفى (ره) ارسال شده است. این ارتباط از جانب شیعیان و با اراده‏ى آنها نیز مى‏تواند انجام شود و بسیارى از شیعیان با استفاده از عریضه‏هایى كه پیرامون همین موضوع در كتب ادعیه از جمله صحیفة المباركةالمهدیة و كلمة الامام‏المهدى و... بیان شده است، به حوائج مادى و معنوى و... خود رسیده‏اند. از جمله آنها مى‏توان به قضیه‏ى زیر كه در كتاب شریف نجم‏الثاقب بیان شده است، اشاره نمود. صاحب كتاب نجم‏الثاقب از میرزاعبدالرحیم نائینى ملقب به شیخ‏الاسلام نقل مى‏كند كه فرمود:

برادرم میرزا محمد سعید كه از طلاب علوم دینیه است، در سال 1285 ه . ق دردى در پایش ظاهر شد و پشت پایش ورم كرد به طورى كه كج شد و از راه رفتن عاجز گردید.

پس از رجوع به اطباى مختلف و ناامیدى از معالجه توسط آنها مى‏گوید: من دایى دیگرى داشتم به نام میرزا ابوطالب كه در زهد و تقوى مشهور بود؛ وى رقعه‏ى حاجت به خدمت امام زمان‏علیه السلام مى‏نوشت و بسیار مجرب بود. مردم در مشكلات به او مراجعه مى‏كردند و وى عریضه به امام عصرعلیه السلام مى‏نوشت كه سریع الاجابة بود و زود تأثیر مى‏گذاشت.

والده‏ام از او خواهش كرد كه براى شفاى فرزندش استغاثه بنویسد. روز جمعه نوشت و والده‏ام آن را گرفت و با برادرم به چاهى كه نزدیك قریه است، رفت. برادرم آن عریضه را در چاه انداخت و براى مادر و برادرم حالت گریه شدید بوجود آمد و این جریان در ساعت آخر روز جمعه بود.

چند روزى نگذشت كه من در خواب دیدم سه سوار بر اسب به هیئت و شمائلى كه در جریان اسماعیل هِرقِلى وارد شده، از صحرا رو به خانه مى‏آیند. در آن حال جریان اسماعیل به خاطرم رسید و متوجه شدم كه آن سوار جلویى حضرت حجت است و براى شفاى برادر مریضم به خانه مى‏آیند. آنان وارد خانه شدند و در حالى كه برادرم در خانه به پشت خوابیده بود، حضرت صاحب‏الامر(عج) نزدیك آمدند و نیزه‏اى را كه به دست مباركش بود، روى كتف برادرم گذاشت و فرمودند: دایى تو از سفر آمده است، برخیز؛ فهمیدم دایى میرزا على‏اكبر را كه در سفر تجارت بود و همه ناراحت او بودیم، مى‏فرمایند. با این كار حضرت، برادرم از جا بلند شد و به استقبال دایى شتافت. از خواب بیدار شدم، دیدم طلوع فجر است؛ ولى هیچ كس براى نماز از خواب بلند نشده است؛ با خوشحالى و به سرعت نزد برادرم رفتم و او را از خواب بیدار كردم و گفتم: تو شفا پیدا كردى و حضرت حجت (عج(به تو عنایت فرموده است . دست او را گرفته و از زمین بلندش كردم. مادرم از خواب بیدار شد و داد زد: چرا او را بیدار كردى و چرا بلندش نمودى؟ او تازه به خواب رفته و از درد زیادى كه كشیده بود، تازه راحت شده است ؛ گفتم: مادر! حضرت حجت (عج) شفایش داده است. برادرم بى اختیار شروع به راه رفتن كرد و بدون ناراحتى از مكانى به مكانى رفت. همان مریضى كه قدرت راه رفتن نداشت، به خوبى راه افتاد . همه خوشحال شدیم ؛ خبر منتشر شد؛ تمام خویشان و آشنایان جمع شدند. از آن روز خون بند آمد و زخم‏ها رو به بهبودى رفت و به تدریج خوب شد. بیش از یك هفته نگذشته بود كه تمام بدن سالم شد و چند روز بعد از آن، دایى‏ام كه در خواب دیده بودم ، سلامت وارد شد.(3(

خلاصه بحث :

با توجه به مطالبى كه بیان شد، به امور زیر مى‏توان دست یافت:

1 . ارتباط منهى در روایات، همان ارتباط با امام زمان‏علیه السلام به مانند نایبان خاص آن حضرت مى‏باشد، كه با اراده خود و در هر زمانى خدمت آن حضرت مشرف شده و از مكان سكونت ایشان باخبر بودند.

2 . ارتباط جسمانى با امام زمان‏علیه السلام اگر از جانب آن بزرگوار و با اراده‏ى ایشان صورت پذیرد، ممكن و واقع نیز شده است.

3 . در عصر غیبت كبرى (با توجه به روایاتى كه در این باره به دست ما رسیده است)، امام زمان‏علیه السلام داراى موالى و خدمت‏گذارانى مى‏باشند كه آنان در برخى از موارد، حاجت‏هاى شیعیان متوسل را برآورده مى‏كنند.

 

پی نوشتها :

1 - «یا ایهاالذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله، لعلَّكم تفلحون».

2 - از جمله‏ى این قضایا مى‏توان به ماجراى تكان دهنده‏ى «شیخ جعفر كاظمینى»

اشاره نمود؛ بركات حضرت ولى عصر (عج) (خلاصه عبقرى الحسان)، 118.

3 - شیفتگان حضرت مهدى(علیه السلام)، جلد 2،ص 129؛ به نقل از كتاب شریف نجم الثاقب.


حمید رضا محمدی خراسانی

www.shiastudies.com

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 12:10

Nicely put. Regards.
wow cialis 20 generic for cialis cialis online napol cialis kaufen bankberweisung cialis generico online cialis australia org rx cialis para comprar side effects of cialis generic cialis soft gels buy generic cialis
Cialis 20 mg
پنجشنبه 15 آذر 1397 16:58

Wonderful information. Thanks a lot!
cialis kaufen walgreens price for cialis generic cialis at walmart cialis generique chinese cialis 50 mg can i take cialis and ecstasy cialis pills cialis australia org cialis 5mg billiger price cialis per pill
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 21:13

Reliable write ups. Thank you!
cialis generika in deutschland kaufen cialis generique 5 mg 5 mg cialis coupon printable overnight cialis tadalafil cialis diario compra free generic cialis tadalafil 10 mg generico cialis mexico we choice cialis pfizer india generic cialis pill online
buy cialis medication
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:41

Wow many of terrific advice.
we choice cialis uk weblink price cialis cialis for sale cialis en mexico precio cialis prices brand cialis generic weblink price cialis cialis 20 mg cut in half cialis farmacias guadalajara cialis 30 day sample
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 19:17

You actually said that really well!
side effects of cialis cialis prices in england generic cialis at the pharmacy cialis daily dose generic price cialis best generic cialis at the pharmacy cialis dosage acquistare cialis internet cialis ahumada cheap cialis
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 08:14

You actually expressed this adequately.
buy cialis sample pack cialis for sale in europa online prescriptions cialis discount cialis cialis 5 mg where do you buy cialis cost of cialis cvs precios cialis peru generic cialis pill online cialis 20mg
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 20:20

Amazing loads of very good data!
cialis sale online sialis cialis 5mg billiger tadalafilo cialis generika in deutschland kaufen cialis prices generic cialis 20mg tablets cialis flussig achat cialis en europe price cialis wal mart pharmacy
cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:52

Many thanks. Great information!
tesco price cialis cialis generic click here cialis daily uk cialis tadalafil precios cialis peru cialis diario compra prescription doctor cialis we choice cialis pfizer india cialis tablets australia cialis tadalafil
buy cials online
یکشنبه 11 آذر 1397 19:51

Amazing a lot of very good facts!
cialis arginine interactio generic cialis soft gels cialis prezzo di mercato cialis patentablauf in deutschland bulk cialis generic cialis pill online where do you buy cialis we recommend cheapest cialis cialis 20 mg cost buying cialis overnight
buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:19

Truly a lot of amazing advice.
cialis generico online tadalafil 10 mg cialis uk prix de cialis generic cialis in vietnam viagra vs cialis vs levitra cialis flussig american pharmacy cialis prescription doctor cialis cialis prices
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 20:06

Wow lots of helpful material.
get cheap cialis cialis pills in singapore 40 mg cialis what if i take we choice free trial of cialis cialis baratos compran uk ou acheter du cialis pas cher buy cialis online buying cialis on internet cialis purchasing overnight cialis tadalafil
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 06:57

Nicely put. With thanks.
enter site 20 mg cialis cost cialis generique 5 mg cialis prices in england buying cialis in colombia only best offers cialis use cialis 20 mg best price prezzo di cialis in bulgaria cialis kaufen wo cialis kaufen bankberweisung how to buy cialis online usa
buy cialis uk
جمعه 9 آذر 1397 19:40

With thanks! I like this!
cialis 20 mg best price cialis generic cialis 200 dollar savings card buying cialis in colombia generic for cialis cialis online deutschland cialis en 24 hora cialis 20 mg cut in half cialis 5mg billiger 40 mg cialis what if i take
buy cialis uk
جمعه 9 آذر 1397 07:52

Terrific data. Thank you.
cialis for bph cialis coupons printable calis prices for cialis 50mg cialis online deutschland enter site natural cialis cialis pas cher paris cost of cialis per pill purchase once a day cialis cialis taglich
Cialis generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 20:42

You revealed that perfectly.
cost of cialis cvs we like it safe cheap cialis 200 cialis coupon prix cialis once a da are there generic cialis interactions for cialis warnings for cialis cialis italia gratis cialis 20 mg generic cialis at the pharmacy
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:05

Appreciate it. Lots of facts.

comprar cialis 10 espa241a cialis cuantos mg hay achat cialis en europe cialis venta a domicilio cialis 5 mg funziona buy cialis cheap 10 mg cialis tadalafil 5 mg cialis coupon printable cialis online cialis flussig
buy tadalafil no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 20:16

Truly loads of useful advice!
we choice cialis pfizer india when can i take another cialis click now buy cialis brand cialis 10mg prix pharmaci cialis in sconto only best offers cialis use achat cialis en itali we choice cialis pfizer india cialis tadalafil online cialis 20mg
buy cialis germany
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:32

Useful knowledge. Many thanks!
buy cialis online cheapest cialis from canada cialis 5 effetti collaterali dosagem ideal cialis cialis vs viagra we like it safe cheap cialis we recommend cialis info cialis coupons walgreens price for cialis generic cialis tadalafil
Cialis prices
چهارشنبه 11 مهر 1397 09:33

You suggested this effectively!
generic cialis with dapoxetine tadalafil 5mg comprar cialis 10 espa241a where cheapest cialis 200 cialis coupon cialis patentablauf in deutschland generic cialis pro cialis herbs achat cialis en itali cialis online nederland
Cialis prices
دوشنبه 9 مهر 1397 07:38

Appreciate it, Quite a lot of postings!

can i take cialis and ecstasy 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis arginine interactio cialis prices in england buy cialis try it no rx cialis estudios de cialis genricos we like it safe cheap cialis cialis italia gratis where cheapest cialis
canadian pharcharmy online
یکشنبه 1 مهر 1397 08:28

Wow tons of excellent information!
Northwest Pharmacy order canadian prescriptions online canadian pharmacy cialis canadian pharmaceuticals for usa sales online canadian discount pharmacies trust pharmacy of canada north west pharmacy canada canada pharmacies account canadian online pharmacies legal discount canadian pharmacies
http://cialisyoues.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:25

Reliable postings. Many thanks!
cialis per paypa how much does a cialis cost cilas cialis professional from usa buying brand cialis online click now cialis from canada only best offers cialis use we choice cialis uk tarif cialis france cialis prezzo di mercato
cialisvonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 20:33

Seriously a lot of very good advice!
cialis purchasing cialis patentablauf in deutschland purchasing cialis on the internet no prescription cialis cheap comprar cialis 10 espa241a low dose cialis blood pressure generico cialis mexico cialis generique 5 mg enter site very cheap cialis cialis para que sirve
canada pharmacies online prescriptions
چهارشنبه 14 شهریور 1397 13:11

With thanks! Numerous knowledge.

online pharmacies india canada medication cost top rated canadian pharmacies online canadian pharmacy online 24 best canadian pharmacy canadian drug best canadian pharmacies online northwest pharmacies canada medications cheap online pharmacies of canada
buy a viagra online
سه شنبه 13 شهریور 1397 14:52

Kudos, Lots of knowledge.

how can i buy viagra viagra alternatives viagra online no prescriptions buy viagra mastercard online purchase of viagra how do i order viagra cheap generic sildenafil can i buy viagra over the counter buy viagra in malaysia where can you buy viagra from
cialisda.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 20:21

Terrific data. Cheers!
cialis daily look here cialis order on line cialis rezeptfrei cialis 20 mg what is cialis usa cialis online best generic drugs cialis cialis official site cialis soft tabs for sale click now cialis from canada
Cialis 20 mg
دوشنبه 22 مرداد 1397 23:47

Nicely put, With thanks.
cialis taglich where to buy cialis in ontario cialis 5 mg scheda tecnica how much does a cialis cost tadalafil tablets chinese cialis 50 mg cialis diario compra cialis cost cialis canada on line cialis 20mg preis cf
Sully
چهارشنبه 13 تیر 1397 06:43
I absoⅼutely love yoսr website.. Excellent colors & theme.

Ɗid you create this web site yoսrself? Pⅼease reply
back as I'm attempting to ϲreate my own site аnd would
love to learn where yߋu got tһіs frоm оr jսst whbat tһe theme іѕ named.
Tһanks!
Stone Janah
سه شنبه 12 تیر 1397 21:40
I haѵe been browsing onbline more than 3 һօurs today, yet I never found any interestіng artiocle
ⅼike yourѕ. It's pretty worth enogh fօr me. Personally, іf
aⅼl site owners ɑnd bloggers made ցood content аѕ уⲟu diԀ, the net ԝill be a lot morе usefuⅼ
tһan ever Ƅefore.
viagra Kopen Zonder Recept
دوشنبه 4 تیر 1397 04:11
Hi! I simply wіsh to offer үou ɑ big thumbs uup ffor tһe excellent info you have ցot righ heге on this post.
I wiⅼl bе returning t᧐ your web site for more soon.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo