چگونه ارتباط روحى با امام مهدى‏(ع) ‏ایجاد کنیم

نویسنده : مقنی زاده
تاریخ:جمعه 6 اردیبهشت 1392-20:03

 مقدمه

به‏طور كلى ارتباط روحى با هریك از معصومان‏علیهم السلام نیازمند مقدماتى است كه با تحقق آنها مى‏توانیم به آن دست یافت. به‏عنوان مثال، براى دیدن امام عصر علیه السلام در عالم رؤیا و خواب، دستورالعمل هایى در كتاب‏هاى دعا ذكر شده است كه با انجام آن دستورات مى‏توان در عالم رؤیا به محضر امام عصر ارواحنا فداه شرفیاب شد؛ همچنین در ارتباط روحى نیز باید با انجام اعمالى كه موجب حصول این ارتباط مى‏شود، خود را آماده‏ى این نوع ارتباط كرد.

حال این سؤال پیش مى‏آید كه مقدمات به‏وجود آمدن ارتباط روحى چیست؟ چه مقدماتى را باید انجام داد تا به این مهم دست یافت؟ بدیهى است هر شخصى كه بخواهد با خداى تعالى و معصومان‏علیهم السلام مرتبط شود، باید قبل از هر چیزى نفس خود را تهذیب كرده، روح خویش را از غیر خدا منقطع نماید؛ هر چه این انقطاع براى او بیشتر حاصل شود، اتصالش با عالم ملكوت بیشتر خواهد شد، به عبارت دیگر وقتى شخص خود را از تمام زخارف دنیوى و مادى، و از تمام مخلوقات غیر از معصومان‏علیهم السلام منقطع كرد و به كمال انقطاع رسید، این‏جا است كه آن ارتباط روحى مورد بحث تحقق پیدا خواهد كرد و شخص منقطع خود را متصل و مرتبط با خداى تعالى و معصومان‏علیهم السلام خواهد دید.

حضرت على‏علیه السلام در این باره مى‏فرمایند:

الوصلة باللّه فى الانقطاع عن الناس ؛ متصل شدن به خداى تعالى، در منقطع شدن از مردم است.

یا در فرازى دیگر مى‏فرمایند:

لن‏تتصل بالخالق حتى تنقطع عن‏الخلق (مخلوق) ؛ هرگز متصل و مرتبط با خداى تعالى و خالق خود نخواهى شد مگر با منقطع شدن از خلق او (مخلوقش).(1)

پس اگر ما امیدى جز او نداشته و فقط دست توسل به سوى او دراز كنیم و او را مؤثر در تمام امور بدانیم، آن زمان است كه داراى ارتباط روحى با او شده و با این ارتباط روحى به وصال خواهیم رسید.

در اصول كافى به نقل از حفص بن غیاث آمده است كه امام صادق علیه السلام فرمود: اگر یكى از شما مى‏خواهد هر چه را كه از پروردگارش درخواست مى‏كند خدا به او عطا كند، باید از مردم مأیوس شود، و امیدى جز خداى تعالى نداشته باشد ؛ هنگامى كه خداى تعالى این را از دل سائل بداند، هر چه او بخواهد، به او عطا مى‏كند.(2)

و به قول شاعر:

گر خواهى گیرى دامن دوست

برو دامن از هر چه غیر اوست، درچین(3)

انواع انقطاع

الف - انقطاع موقتى (لحظه‏اى) و ویژگی‏هاى آن

این نوع انقطاع به صورت غیردائم است و بیشتر در حالت‏ها، مكان‏ها و زمان‏هایى خاص به‏وجود مى‏آید و باعث ارتباط شخص با امام عصر و سایر معصومان‏علیهم السلام مى‏شود. اگر به اشخاصى كه به آنها انقطاع موقت دست داده و لحظه‏اى با معصومان علیهم السلام ارتباط روحى برقرار كرده و مورد لطف مادى و معنوى قرار گرفته‏اند، رجوع كنیم و از چگونگى ارتباط آنها سؤال نماییم؛ بدون استثنا جواب خواهند داد كه در یك جو معنوى و در یك لحظه، تمام تعلقات دنیوى و امیدها را از غیر خداى تعالى برداشته و صرفاً متوجه‏ى خداى تعالى و یا امام‏علیه السلام شده‏اند و مورد عنایت و توجهات خاص آنها قرار گرفته‏اند؛ شاید این نوع انقطاع و ارتباط بارها براى افراد مختلف اتفاق افتاده است و حتى خود بارها به چشم دیده‏ایم.

اما باید خاطرنشان كرد در این ارتباط روحى كه در یك لحظه تحقق پیدا مى‏كند، چند ویژگى به چشم مى‏خورد:

نخست اینكه این نوع ارتباط براى همه‏ى افراد از هر دین مذهبى كه مى‏خواهد باشد، قابل تحقق است و البته این ارتباط نمى‏تواند دلیل حقانیت مذهب و اعتقادشان باشد.

دوم آنكه افرادى كه از تمام اسباب و عوامل زمینى مأیوس مى‏شوند، به این نوع ارتباط روحى دست پیدا مى‏كنند . سوم اینكه در این انقطاع، بسیار اتفاق افتاده است كه اشخاص پس از برطرف شدن مشكلاتشان و برآورده شدن نیازهایشان، باز به انجام گناهان بازمى‏گردند و خداى تعالى و معصومان‏علیهم السلام را فراموش مى‏كنند. خداى تعالى در آیاتى متعدد در وصف این اشخاص می‏فرماید:

فاذا ركبوا فى الفلك دعواالله مخلصین له الدین؛ فلمّا نجّاهم الى البر اذا هم یشركون ؛(4)

زمانى كه سوار كشتى مى‏شوند و از همه‏ى وسایل دیگر قطع مى‏گردند؛ خداى تعالى را با خلوص (كمال انقطاع) میخوانند ؛ ولى وقتى آنها به خشكى باز مى‏گردند،مشرك شده و با دیگران پیوند مى‏كنند.

با توجه به این سه ویژگى كه براى انقطاع موقت بیان كردیم، این ارتباط با بروز مشكلات و مصائب گوناگون صورت مى‏گیرد، و پس از رفع آنها، ارتباط نیز دوباره قطع شده و تا رسیدن مصائب، مشكلات و ابتلاءات دیگر برقرار نخواهد شد.

 

ب - انقطاع دائمى (مستمر) و ویژگى‏هاى آن

انقطاع دائمى، انقطاعى است كه به‏طور دائمى و مستمر صورت گرفته و شخص مرتبط، بدون وقفه با امام زمان‏علیه السلام و معصومان‏علیهم السلام در ارتباط است.

این انقطاع نسبت به انقطاع غیردائمى بلكه نسبت به تمامى ارتباطاتى كه در مباحث و مقالات گذشته بیان شده است، از اهمیت فوق‏العاده‏اى برخوردار است. در این‏جا به برخى ویژگى‏هاى این انقطاع اشاره مى‏كنیم:

1 - در ارتباط دائمى، مكان و زمان خاصى كه اكثراً در ارتباطات دیگر، خصوصاً ارتباط روحى موقتى، باید رعایت شود، وجود ندارد و شخص مرتبط هیچگاه، چه در حال خواب و یا بیدارى، چه در مكان‏هاى شلوغ و چه خلوت ، چه شب و چه روز و... از یاد و ذكر و ارتباط با خداى متعال و ائمه معصوم‏علیهم السلام غافل نشده و در همه حال به یاد آن عزیزان خصوصاً امام زمان‏علیه السلام مى‏باشد. خداى تعالى در وصف چنین اشخاصى كه همیشه مرتبط و متذكر خداى تعالى مى باشند، مى‏فرماید:

رجالٌ لاتلهیهم تجارة و لابیعٌ عن ذكراللّه... .(5)

مردان مهذبى كه هیچ كسب و تجارتى، آنها را از یاد خداى جل جلاله غافل نمى گرداند....

2 - این ارتباط (همان‏طور كه قبلاً به طور مختصر بدان اشاره شد) بهترین راهى است كه مى‏توان و با اراده خود با امام زمان‏علیه السلام مرتبط شویم و مورد ارشاد و راهنمایى آن وجود مقدس قرار بگیریم.

3 - این ارتباط به علت ویژگى‏هایى كه دارد، مختص اولیاءالله بوده و عمومیت ندارد؛ البته ناگفته نماند كه راه بر روى تمام مردم دنیا براى رسیدن به ارتباط دائمى با امام زمان‏علیه السلام باز است؛ ولى مردم با غفلت از یاد خدا، و امامشان خود را از این امر مهم محروم ساخته‏اند؛از این‏رو، این ارتباط در بین عموم مردم مشاهده نمى‏شود مگر در زمان ظهور امام زمان عجل‏الله‏تعالى فرجه‏الشریف كه آن زمان، زمان حیات طیبه و دوران زندگى حقیقى بنى‏آدم است.

لوازم و زمینه‏هاى انقطاع دائمى

پس از دانستن معناى انقطاع دائمى و ویژگى هاى آن، نكته‏ى دیگرى كه قابل توجه مى‏باشد این است كه چگونه مى‏توان از غیر خداى تعالى و معصومین بالاخص قطب عالم امكان، حضرت ولى عصر ارواحنافداه منقطع شد؟

در جواب باید گفت براى مثال دو دوست وقتى مى‏توانند با یكدیگر مرتبط شوند و دوستى آنها پابرجا بماند، كه موانعى را كه باعث جدایى بین او و محبوبش مى‏شود برطرف كرده، با انجام خواسته‏هاى محبوبش ، خود را بیش از پیش به او نزدیك كند و قرب روحى و معنوى و حتى ظاهرى با او پیدا كند. امامان معصوم‏علیهم السلام بالاخص امام‏عصر ارواحنافداه نیز محبوب شیعیان و محبینشان هستند و باید به ائمه اطهارعلیه السلام محبت كرد؛ زیرا این اظهار محبت به آنها، واجب است(6) ؛ اما چگونه مى‏توان این دوستى را پایدار و دائمى كرد و این دوست و پدر مهربان ؛ یعنى امام زمان‏علیه السلام را از خود راضى كرد تا دائماً با آن عزیز در ارتباط باشیم؟

در جواب باید گفت: انجام دادن دستوراتى كه مورد عنایت آنها است ، یعنى همان دستوراتى كه شارع مقدس اسلام براى ما قرار داده و ملزم به انجام یا ترك آن فرموده است، مهم‏ترین عامل براى ارتباط و انقطاع مى‏باشد ؛ همان‏طور كه امام عصر ارواحنافداه در نامه‏اى كه براى شیخ مفید (ره) ارسال داشتند، شیعیان را سفارش و توصیه به اعمالى فرمودند كه انجام آن اعمال باعث نزدیكى و قرب به سوى امام عصرارواحنافداه مى‏شود:


فلیعمل كل امرءٍ منكم بما یقرب به من محبّتنا، و لیتجنب ما یدینه من كراهتنا و سخطنا؛(7)

بنابراین هر یك از شما باید كارى كند كه وى را به محبت و دوستى، نزدیك كند و از آنچه كه خوشایند ما نبوده و باعث كراهت و خشم ماست، دورى گزیند.

پس اگر حجاب‏هاى بین خود و امام زمان علیه السلام را كه به‏واسطه‏ى انجام گناهان و وجود صفات رذیله و شیطانى در روحمان به وجود آمده است، از میان برداریم؛ این ارتباط دو طرفه شده و موجب اتصال و ارتباط روحى با امام عصر ارواحنافداه و معصومان‏علیهم السلام خواهد شد كه گاهى (همان‏طور كه در بحث مشاهد و مكاشفه بدان اشاره شد) این ارتباط روحى منجر به مشاهده بدنى آن حضرت نیز خواهد شد و آنقدر این قرب حاصل مى‏شود كه هنگام صحبت و اظهار محبت به آن جناب، اظهار لطف و عنایت آن حضرت را احساس مى‏كنیم ؛ همان‏طور كه شاعر در این باره گوید:

یو همینك الشوق حتّى كانَّمااناجیك من قرب و ان لم‏تكن قربى آنچنان شوق تو خیالت را برایم مجسم مى‏كند كه گویى از نزدیك با تو آهسته سخن مى‏گویم، هر چند كه نزدیك من نباشى.(8)

 

پی نوشتها :

1 - معجم‏الفاظ غرر الحكم و دررالكلم،ج 3، ص 2386.

2 - اصول كافى، ج 3، ص 219.

3 - دیوان عبدالرحمن جامى.

4 - سوره عنكبوت ،آیه‏ى 65.

5 - سوره نور، آیه 37.

6 - «و لكم المودّة الواجبه» ؛ خداى تعالى دوستى شما را بر خلق واجب كرد.

7 - ابومنصوراحمدبن على بن ابیطالب طبرسى، احتجاج، ج 2، ص 599.

8 - محمدتقى موسوى اصفهانى، مكیال المكارم فى فوائد الدعاءالقائم ؛ مترجم مهدى حائرى قزوینى، ج 1، ص 286.

 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
reddit buy viagra without prescription
چهارشنبه 22 خرداد 1398 20:13

You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!
http://opticaporlacara.com/tag/entrevista/
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 20:19
素晴らしいブランドスーパーコピー通販サイトスーパーコピーブランド専門店!
http://www.tumorzentrum-zwickau.de
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 20:18
スーパーコピーブランド激安通販専門店
http://sewingbymoonlight.com/2012/05/giraffelique-mei-tai/
پنجشنبه 29 فروردین 1398 23:08
ブランドコピー
http://www.evreux-nature-environnement.org/v2/node/367
پنجشنبه 29 فروردین 1398 23:08
スーパーコピー時計ブランド偽物N級品最
https://www.nederlandinn.nl/contact/
پنجشنبه 29 فروردین 1398 23:07
ブランドコピー 代引き日本国内発送-スーパーコピー - スーパーコピー財布代引き、Nランクスーパーブランドコピー財布代引き
chocolate
پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 18:06
Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However
I am going through troubles with your RSS. I don't understand the reason why I am unable to subscribe to
it. Is there anybody else getting the same RSS problems?
Anybody who knows the solution will you kindly respond?
Thanx!!
http://plaza.rakuten.co.jp/marcellavetisyan/diary/201507110001
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 21:38
Thanks for finally talking about >خورشید مکه - چگونه ارتباط روحى با امام مهدى‏(ع) ‏ایجاد کنیم <Loved it!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 09:36
Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site?
The account helped me a acceptable deal. I had been a
little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 16:21
Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it ;) I may come back yet again since i have saved as a favorite it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.
manicure
جمعه 11 فروردین 1396 23:46
Awesome things here. I am very satisfied to see your post.
Thanks a lot and I am taking a look forward to contact you.
Will you please drop me a e-mail?
محمدامین نجفی فینی
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 12:05
سلام دمت گرم کیف کردم ازاین وبلاگ مخصوصا ازآهنگش.من ازکجااین آهنگ روپیداکنم براوبلاگ فین کاشان-ازبعضی ازمطالب وبلاگت دروب خودم استفاده کردم-ممنون-چاکرپاکرشماامین نجفی
یاشار
دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 22:31
سلام خوبین ؟ وبلاگ بسیار زیبایی دارین به منم سر بزنین . اگر همینطور وبلاگتون را اپدیت و بروز نگه دارید محبوبیت و بازدیدتون هم بالا خواهد رفت .برای حمایت از ما اگر دوست داشتین ما رو به اسم تیم نرم افزاری دنیز سافت لینک کنید. ممنونم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو