تبلیغات
خورشید مکه - ملاقات با امام زمان (ع)؛ ادعاها و واقعیت‌ها

ملاقات با امام زمان (ع)؛ ادعاها و واقعیت‌ها

نویسنده : مقنی زاده
تاریخ:جمعه 29 دی 1391-11:25

ملاقات با امام زمان (ع)؛ ادعاها و واقعیت‌ها

اشاره:

در سال‌های اخیر توجه روزافزون اقشار مختلف جامعه، به ویژه جوانان، به موضوع مهدویت و انتظار موجب رونق بازار كتاب‌ها و نشریات مرتبط با این موضوع شده و هر از چند گاه كتاب یا نشریه جدیدی به این جرگه وارد می‌شود.

پدیده یادشده گرچه در جای خود بسیار مبارك و امیدواركننده است، اما بیم‌ها و نگرانی‌هایی را هم در پی دارد كه جا دارد علمای حوزه، صاحب‌نظران مسائل اعتقادی و مسئولان فرهنگی كشور با حساسیت و دقت‌نظر بیشتری این پدیده را مورد توجه قرار دهند.

یكی از موضوعاتی كه در این میان بسیار حائز اهمیت بوده و نیازمند دقت و توجه بیشتری است، پرداختن افراطی به موضوع تشرفات و ملاقات با امام زمان(ع) است. متأسفانه موضوع یادشده این روزها دستمایه بسیاری از كتاب‌ها و نشریات نوظهور قرار گرفته و نویسندگان و ناشران این قبیل كتاب‌ها و نشریات تلاش می‌كنند كه با داغ‌تر كردن فضای بحث و گفت‌وگو از این موضوع مخاطب بیشتری جلب كرده و بر تیراژ كتاب‌ها و نشریات خود بیفزایند.

با توجه به اهمیت موضوع یادشده و به دلیل پرسش‌های فراوانی كه در این زمینه از سوی دانشجویان، فرهنگیان و... مطرح می‌شود، در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف آن پرداخته و تلاش می‌كنیم پاسخ مناسبی برای این پرسش‌ها ارائه دهیم.

 

1. امكان یا عدم امكان تشرف

 

امام مهدی(ع) در آخرین توقیعی كه خطاب به چهارمین نایب خاص خود، علی بن محمد سمری، صادر می‌كنند، می‌فرمایند:

یا علی بن محمد السمری أعظم الله أجر إخوانك فیك فإنّك میّت ما بینك و بین سته أیّام فاجمع أمرك و لاتوص إلی أحد یقوم مقامك بعد وفاتك، فقد وقعت الغیبه الثانیه [التامه] فلا ظهور إلّا بعد إذن الله عزّ و جلّ و ذلك بعد طول الأمد و قسوه القوب و امتلاء الأرض جوراً و سیأتی شیعتی من یدّعی المشاهده، ألا فمن ادّعی المشاهده قبل خروج السفیانی و الصیحه فهو كاذب مفتر.1

ای علی بن محمد سمری، خداوند پاداش برادرانت را در مرگ تو بزرگ گرداند. تو تا شش روز دیگر می‌میری، پس كارت را سامان ده و به كسی به عنوان جانشین پس از خود، وصیت مكن كه دیگر غیبت تامه واقع شده است. دیگر ظهوری نیست مگر به اذن خداوند و آن پس از مدتی دراز و بعداز آن كه دل‌ها سخت شد و زمین از ستم پرشد، به وقوع خواهد پیوست. به زودی از شیعیانم، كسانی خواهند آمد كه ادعای دیدار (مشاهده) مرا می‌كنند. آگاه باشید هركس پیش از خروج سفیانی و صیحه آسمانی ادعای دیدار مرا كرد، دروغگو و مفتری است.

این توقیع شریف زمینه‌ساز بحث و گفت‌وگوهای فراوانی در زمینه امكان یا عدم امكان ملاقات حضرت مهدی(ع) در زمان غیبت شده و علمای شیعه را به اظهارنظر در این زمینه واداشته است.2 آنچه كه از مجموع این بحث و گفت‌وگو برمی‌آید این است كه در اصل امكان ملاقات با آن حضرت تردیدی نیست و اینكه افراد زیادی در طول دوران غیبت كبرا به این شرافت نائل شده‌اند، گواه روشنی بر این مدعاست، اما سخن در شرایط و ویژگی‌های آن است.

یكی از نكاتی كه همه علمای شیعه در این زمینه بر آن اتفاق نظر دارند این است كه در عصر غیبت كبرا باب نیابت و سفارت، به گونه‌ای كه در مورد نایبان خاص آن حضرت و در دوران غیبت صغرا وجود داشت، بسته شده و هیچ كس نمی‌تواند ادعا كند كه با آن حضرت در ارتباط بوده و هر زمان اراده كند می‌تواند با ایشان ملاقات كند؛ یا به طور خاص از سوی ایشان نیابت یافته كه اموری را به انجام رساند یا دستورهایی را به مردم ابلاغ كند.

نكته دیگری كه بسیاری از علمای شیعه در كتاب‌ها و آثار خود به آن اشاره كرده‌اند این است كه ملاقات با امام زمان(ع) مستلزم لیاقت‌ها و شایستگی‌های خاصی است كه حتی بسیاری از بزرگان به آن دست نیافتند و گروهی هم كه به این توفیق دست یافتند با مجاهدت‌ها و تلاش‌های فراوانی بوده است.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی در این زمینه می‌فرماید:

امام(ع) وحید دهر است، مثل شمس آسمان است، همان‌طور كه شما با دستتان نمی‌توانید به آفتاب برسید، نمی‌توانید به راحتی به امام برسید.3

با توجه به آنچه گفته شد باید بسیار مراقب بود كه در طرح موضوع ملاقات با امام زمان(ع) به گونه‌ای رفتار نكنیم كه مردم گمان كنند هركس می‌تواند ادعای رؤیت كند و هر ادعایی را هم، به راحتی می‌توان پذیرفت

 

2. انواع و اقسام تشرفات

 

یكی دیگر از موضوعاتی كه در این زمینه باید بدان توجه داشت این است كه آیا همه كسانی كه ادعا می‌كنند با امام زمان(ع) ملاقات كرده‌اند، به راستی شخص آن حضرت و وجود واقعی ایشان را دیده‌اند یا احتمالات دیگری در این میان وجود دارد؟

در پاسخ این پرسش باید گفت: احتمالات و فروض مختلفی در این زمینه مطرح است و هرگز نمی‌توان ادعا كرد كه همه مدعیان رؤیت امام مهدی(ع) به واقع آن حضرت را دیده‌اند.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی در زمینه دسته‌بندی كسانی كه موفق به دیدار امام زمان(ع) شده‌اند، می‌فرماید:

خیلی از موارد است كه انسان بیمار دارد، شفا پیدا می‏كند، یا گمشده‏ای دارد، پیدا می‏كند. اما آیا اینها به وسیله شخص حضرت است یا اولیای فراوانی كه زیر نظر حضرت هستند، و یا شاگردان فراوانی كه حضرت دارد؟ یا این كه یكی از اولیای خود را اعزام می‏كند؟ هیچ برهانی بر مسئله نیست كه مثلاً آن كسی كه شخص گمشده را به منزل می‏رساند، یا مشكل كسی را حل می‏كند، شخص حضرت باشد. اولیای فراوانی در خدمت و تحت تدبیر حضرت هستند. حضرت ممكن است به یكی از اینها دستور داده باشند و آن مشكل حل شود. در بعضی از موارد آن تمثلات نفسانی را انسان مشاهده می‏كند و خیال می‏كند واقعیت است. این بخش اول كه مشهود است تمثلات نفسانی بوده، باید از واقعیت‏بینی جدا شود.

در بخش دوم كه حقیقتاً كسی را می‏بیند و مشكل او حل می‏شود یا شفای مرضی بوده یا گمشده‏ای را به مقصد می‏رساند؛ در این‏جا نیز هیچ برهانی ندارد كه حضرت باشد یا شاگردی از شاگردان او. حضرت، شاگردان فراوانی دارد. این سیصد و سیزده نفری كه هستند، الان ممكن است افراد فراوانی باشند كه تحت تدبیر آن حضرت مأموریت‌هایی را انجام می‏دهند.

بخش سوم، آن است كه نظیر مرحوم بحرالعلوم خدمت خود حضرت می‏رسد. این را هم بعضی منكر هستند، [ولی] این هیچ استبعادی ندارد، بلكه امكان هم دارد. اما در این بخش دو مسئله وجود دارد: 1. فرد حق ندارد بگوید من خدمت حضرت رسیده‏ام؛ 2. ما حق نداریم قبول كنیم. به ما گفته‏اند كه شما تكذیب كنید، یعنی نگویید او دروغ می‏گوید، بلكه اثر عملی بار نكنید، تكذیب، به معنای این كه شما دروغ می‏گویید و حضرت غیر قابل دیدن است، نیست.4

با توجه به مطالب یاد شده می‌توان گفت كه: اولاً نباید هر عنایتی را كه از سوی امام زمان(ع) به شخصی می‌شود و هر گره‌گشایی را كه از سوی آن حضرت صورت می‌گیرد، به حساب ملاقات یا تشرف گذاشت و ثانیاً نباید هر ادعای تشرفی را به سادگی پذیرفت و بر گفته‌های مدعی مهر تأیید زد.

 

3. خطرات دامن‌زدن به‌موضوع تشرفات

 

امروزه شاهد هستیم كه گروهی از نویسندگان، سخنرانان و گردانندگان محافل و مجالس مذهبی برای جلب توجه عوام و جذب هر چه بیشتر آنها به موضوعات و مباحث مهدوی، با به فراموشی سپردن فلسفه واقعی انتظار و كاركردهای اجتماعی آن، مردم را صرفاً به نقل خواب و رؤیا و حكایت‏های ضعیف و بی‏اساس مشغول داشته و با بستن باب هرگونه تعقل و تدبر در معارف مهدوی، برداشت‏های سطحی خود از روایات را ملاك تحلیل و بررسی پدیده ظهور قرار داده‏اند.

سخنرانی‏ها و آثار مكتوبی كه از سوی این گروه ارائه می‏شوند، مخاطبان جوان خود را از رسالت سنگینی كه در برابر حجت خدا، حضرت صاحب‏الامر(ع) و مسئولیت بزرگی كه در برابر اجتماع خود دارند، غافل ساخته و آنان را به این اندیشه وامی‏دارد كه تنها باید در خلوت خود در جست‏وجوی امام غائب بود و تلاش كرد كه با به دست آوردن ادعیه، توسلات و ختوماتی راهی برای تشرف خدمت آن حضرت پیدا كرد.5 قطعاً اگر این قبیل افراد به آرزوی خود دست نیابند و راهی برای ملاقات با امامشان پیدا نكنند دچار دل‏زدگی و ناامیدی شده و شاید به‏طور كلی از فرهنگ مهدوی روی‏گردان می‏شوند.

خطر دیگری كه این قبیل سخنرانی‏ها و آثار دارد این است كه اعتقاد به امام مهدی‏(ع) را در نزد كسانی كه هنوز به حقایق شیعه و عمق اندیشه مهدوی پی نبرده‏اند، اعتقادی موهوم و آمیخته با خرافه جلوه می‏دهد.

با توجه به این آسیب‌ها و خطرات است كه مراجع عظیم الشان تقلید و علمای حوزه، افراد را از دامن زدن به این مباحث برحذر داشته و همه را دعوت به پرداختن بیشتر به مباحث اعتقادی و معارف اصیل و حقیقی دین می‌كنند.

حضرت آیت‌الله العظمی فاضل لنكرانی در این زمینه می‌فرماید:

باید همه باور نماییم كه آن حجت خدا نظاره‌گر اعمال ماست. باید بدانیم مهم‌ترین مسئله مورد نظر ایشان مسائل اعتقادی و عملی است و از این جهت لازم است هرچه بیشتر در رابطه با مسائل واقعی اسلام ساعی و كوشا باشیم و از خرافات و دروغ‌گویی و خواب‌های بی‌اساس و ادعاهای واهی پرهیز كنیم و بدانیم كه این امور غیرواقعی، چهره اسلام و شیعه را مشوه و زبان طعن دشمنان را می‌گشاید. باید واقعیت‌ها و معارف اصیل و حقیقی را كه دین ما مشحون از آنهاست بیاموزیم.6

بیان حضرت آیت‌الله جوادی آملی نیز در این زمینه راهگشاست. ایشان می‌فرماید:

می‏بایست پژوهشگران و محققان بسیار ژرف‏اندیشی داشته باشید تا آنچه را درباره وجود مبارك حضرت(ع) است از هم تفكیك كنند. باید مدعیان رؤیت، بساطشان را جمع كنند، چون افراد به شدت به حضرت علاقه‏مند و ارادتمندند، اگر كسی ادعای رؤیت كند و ظاهرالصلاح هم باشد ممكن است مقبول قرار بگیرد و این مشكلات فراوانی دارد.7

با توجه به آنچه بیان شد بر همه گویندگان و نویسندگان لازم است كه به جای دامن زدن به موضوع تشرفات و طرح حكایت‌هایی كه بعضاً اساس محكمی هم ندارد، تلاش خود را متوجه اصل لزوم انتظار فرج، منتظر نگهداشتن مردم و یادآوری وظایف منتظران نمایند.

 

4. محوریت یا عدم محوریت تشرف

 

نكته دیگری كه در این زمینه حائز اهمیت است این است كه آیا موضوع درخواست ملاقات با امام عصر(ع) و تشرف خدمت ایشان از موضوعات محوری مباحث مهدویت است یا خیر؟

با بررسی روایات مهدوی به دست می‌آید كه آنچه بیش از هر موضوع دیگری در عصر غیبت اهمیت دارد، معرفت امام عصر(ع)، منتظر بودن و عمل به شرایط انتظار و تكالیف منتظران است. تا آنجا كه به تعبیر روایات حتی اصل درك زمان ظهور هم چندان موضوعیتی نداشته و مهم این است كه شیعه منتظر در زمان غیبت امام خود را به درستی بشناسد و به وظایف خود در برابر او به خوبی عمل كند. كه در این صورت، درست مانند كسی خواهد بود كه زمان ظهور را درك كرده و با امام خود همراه و همداستان است.

برای روشن‏تر شدن این موضوع چند روایت را با هم مرور می‏كنیم:

ابو بصیر می‏گوید به امام صادق(ع) عرض كردم:

جعلت فداك متی الفرج؟

فدایت شوم، این گشایش كی فرا می‏رسد؟

آن حضرت فرمود:

یا أبابصیر و أنت ممّن یرید الدنیا؟ من عرف هذا الأمر فقد فرّج عنه لانتظاره.8

ای ابابصیر! آیا تو از آن گروهی كه به دنبال دنیایند؟ هر كس این امر را بشناسد، به سبب انتظارش برای او گشایش حاصل می‏شود.

امام رضا(ع)نیز در پاسخ «حسن بن جهم» كه از ایشان در مورد فرا رسیدن گشایش می‏پرسد، می‏فرماید:

أولست تعلم أنّ إنتظار الفرج من الفرج؟

آیا تو نمی‏دانی كه چشم به راه گشایش بودن، خود [جزیی] از گشایش است؟

او در پاسخ می‏گوید:

لا أدری إلّا أن تعلّمنی.

نمی‏دانم، مگر اینكه شما به من بیاموزید.

آن حضرت بار دیگر می‏فرماید:

نعم، إنتظار الفرج من الفرج.9

آری، انتظار گشایش، [جزیی] از گشایش است.

براساس همین نگرش است كه در روایت‌های متعددی تأكید شده كه برای منتظران واقعی تفاوتی ندارد كه ظهور را درك كنند یا نكنند؛ چون آنها در عصر غیبت نیز در خدمت امام زمان خویش هستند؛ چنانكه در روایتی از امام صادق(ع) می‏خوانیم:

من مات منكم و هو منتظر لهذا الأمر كمن هو مع القائم فی فسطاطه... .10

هر كس بمیرد در حالی كه منتظر این امر باشد همانند كسی است كه با حضرت قائم(ع) و در خیمه‏اش بوده باشد... .

آری، اگر كسی در عصر غیبت مؤمنانه زندگی كند؛ از بدی‌ها و زشتی‌ها دوری گزیند؛ خصال شایسته را پیشه خود سازد؛ وظایف و تكالیفی را كه در صحنه حیات فردی و اجتماعی متوجه اوست، به درستی به‏جا آورد و در انتظار ظهور امامش نیز باشد، خداوند متعال، فرج و گشایش واقعی را كه همان یافتن راه هدایت و رستگاری و رسیدن به سعادت و نیك‌بختی در دنیا و آخرت است، نصیب او می‏سازد و در این صورت است كه پیش افتادن و پس افتادن ظهور برای او هیچ تفاوتی نخواهد داشت و او در هر حال امام منتظَر خویش را درمی‏یابد.

از این‌رو می‌توان گفت كه برای منتظران واقعی آنچه بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد عمل به تكلیف و وظیفه در برابر امام عصر(ع) است و موضوع ملاقات با آن حضرت برای آنان در مرتبه بعدی قرار دارد.

 

5. دیدن یا دیده شدن، كدامیك؟

 

یكی دیگر از نكاتی كه در زمینه موضوع ملاقات با امام زمان(ع) باید به آن توجه داشت این است كه دیدن امام زمان(ع) به خودی خود نمی‌تواند فضیلت باشد، بلكه آنچه فضیلت است رسیدن به قیام معرفت امام(ع) و بصیرت داشتن نسبت به جایگاه ایشان در عالم است.

برای روشن‌تر این مطلب، توجه شما را به سختی از بیانات حضرت آیت‌الله جوادی آملی جلب می‌كنیم.

ایشان در این زمینه می‌فرماید:

در زمان پیامبر(ص) ـ كه مقامش بالاتر از همه ائمه است ـ كم نبودند كسانی كه وجود مبارك حضرت را می‌دیدند، اما خدای سبحان درباره آنها در قرآن فرمود:

و تراهم ینظرون إلیك و هم لایبصرون.11

آنها را می‌بینی كه به تو نگاه می‌كنند ولی تو را نمی‌بینند.

اهل نظرند ولی اهل بصیرت نیستند. اگر ما سعی كنیم وجود مبارك امام زمان(ع) ما را ببیند، هنر است.

در قرآن كریم آمده است: خدا كه به كلّ شیء بصیر است روز قیامت به یك عده نگاه نمی‌كند: «ولایكلّمهم الله و لا ینظر إلیهم یوم القیامه ولایزكّیهم».12 آن نگاه تشریفی را نسبت به عده‌ای اعمال نمی‌كند. اگر ما واقعاً در مسیر صحیح حركت كنیم، حضرت ما را می‌بیند، و دیدن و نظر تشریفی ایشان برای ما شرف است وگرنه دیدن فیزیكی خیلی كارساز نیست. همچنان كه خیلی‌ها پیامبر اكرم(ص)، امیرالمؤمنین(ع) و حضرت زهرا(س) را می‌دیدند، ولی بصیرت نداشتند. دیدن‌های تشریفی مهم است، نه نگاه صوری، البته گاهی همان نگاه صوری هم پدید‌ می‌آید و انسان وجود حضرت را از نزدیك زیارت می‌كند و فیضی می‌برد و مشكل او هم به بركت حضرت از طرف ذات اقدس اله حل می‌شود. اما مهم همان دیدن از روی بصیرت است.13

برای تكمیل این مطلب خوب است كه اشاره‌ای داشته‌باشیم به پاسخ روحانی وارسته و پارسا مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ محمدتقی بهلول(ره).14

ایشان در پاسخ به این پرسش كه: «چه وقت می‌شود به حضور آقام امام زمان، ارواحنافداه، مشرف شد؟» می‌فرماید:

با تقوا باشید؛ وقتی كه بین شما و حضرت(ع) سنخیت باشد.

سپس می‌فرماید:

دیدن امام زمان، روحی‌فداه، مهم نیست، مهم این است كه او ما را ببیند، خیلی‌ها هم علی(ع) را دیدند اما دشمن او شدند. اگر كاری كردیم كه نظر آنها را جلب كنیم، آن ارزش دارد.15

با امید به آنكه از این پس، همه ما با دقت و وسواس بیشتری از موضوع ملاقات و تشرفات صحبت كنیم و مردم ما نیز با حساسیت بیشتری با كتاب‌ها و نشریاتی كه به طرح افراطی این موضوع می‌پردازند، برخورد كنند.

 

پی‏نوشت‌ها :

 

1. شیخ طوسی، كتاب الغیبه، ص 243ـ242.

2. برای مطالعه بیشتر در این زمینه ر.ك: هادی دانشور، «تشرفات بین نفی و اثبات»، موعود، سال اول، شماره 1، 3 و 5، فروردین تا دی 1376.

3. ر.ك: آیت‌الله جوادی آملی، «این ماییم كه غایبیم» (متن سخنرانی)، موعود، سال نهم، شماره 48، آبان 1383.

4. همان.

5. این سخن هرگز به معنای نفی فضیلت تشرف خدمت حضرت صاحب‌الامر(ص) و ملاقات ایشان نیست؛ چرا كه اگر دیدار آن حضرت فضیلت نداشت هرگز به ما سفارش نمی‌كردند كه در هر بامداد و به هنگام تجدد عهد با امام عصر(ع) با خدای خود نجوا كنید كه: «أللّهم أرنی الطلعه الرشیده»؛ بار خدایا آن چهره زیبای رشید را به من بنمای. بلكه این سخن ناظر به دیدگاه‌هایی است كه ملاقات با امام زمان(ع) و تلاش برای رسیدن به آن‌را به عنوان اصلی‌ترین وظیفه منتظران مطرح می‌كند.

6. افق حوزه (هفته نامه خبری حوزه‌های علمیه)، سال چهارم، شماره 44، 28 شهریور 1384.

7. آیت‌الله جوادی، آملی، همان.

8. محمدبن یعقوب كلینی، الكافی، ج1، ص371، ح3.

9. شیخ طوسی، همان، ص276.

10. محمدباقر مجلسی، بحارالأنوار، ج52، ص126، ح18.

11. سوره اعراف(7)، آیه 198.

12. سوره آل‌عمران(3)، آیه 77.

13. توصیه‌ها، پرسش‌ها و پاسخ‌ها در محضر حضرت آیت‌الله جوادی آملی، تدوین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ج 1، ص 73ـ74.

14. مقام معظم رهبری درباره شخصیت این مرد بزرگوار می‌فرماید: «نود سال از یك قرن عمر خود را به خدمت به مردم و عبادت خداوند گذرانید. زهد و وارستگی او، تحرك و تلاش بی‌وقفه پیكر نحیف او، ذهن روشن و فعال او، حافظه بی‌نظیر او، دهان همیشه صائم او، غذا و لباس و منش فقیرانه او، شجاعت و فصاحت و ویژگی‌های اخلاقی برجسته او، از این مؤمن صادق، انسانی استثنایی ساخته بود». افق حوزه (هفته‌نامه خبری حوزه‌های علمیه)، شماره 41، دوشنبه 17 مرداد 1382.

15. عباس موسوی مطلق، ملكوتی خاك‌نشین، ص

 

ابراهیم شفیعی سروستانی - ماهنامه موعود - شماره 58
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 00:12

Fantastic write ups, Regards!
trusted tabled cialis softabs american pharmacy cialis cialis price thailand comprar cialis 10 espa241a buy cialis uk no prescription cialis tablets australia cialis 100mg suppliers brand cialis generic click now buy cialis brand cialis 30 day sample
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:59

Superb write ups. Kudos!
cialis 20 mg best price comprar cialis navarr cialis without a doctor's prescription cialis 20 mg cost tadalafil generic click here take cialis cialis canada on line cialis generisches kanada generic cialis at walmart prices on cialis 10 mg
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 23:34

You said it perfectly.!
cialis generico cialis generico postepay cialis tadalafil online tadalafilo cialis generico postepay cialis 5 mg buy only here cialis pills cialis prices in england viagra vs cialis cialis generique 5 mg
buy cialis with no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 12:34

Thank you, Loads of postings!

cialis 5 mg cialis wir preise best generic drugs cialis buying cialis in colombia cialis vs viagra opinioni cialis generico cialis cuantos mg hay cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis opinioni cialis generico
buy tadalafil no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 01:03

Thanks a lot. Numerous information.

safe dosage for cialis wow cialis 20 viagra cialis levitra cialis purchasing does cialis cause gout walgreens price for cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis en mexico precio only here cialis pills cialis efficacit
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 12:02

You said this effectively.
cialis canada cialis 20 mg cut in half precios cialis peru estudios de cialis genricos cialis price thailand cialis y deporte brand cialis nl cialis preise schweiz prix de cialis cialis baratos compran uk
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 00:42

Nicely put, Appreciate it.
cialis australian price are there generic cialis cialis 20mg when will generic cialis be available cialis tablets for sale cialis authentique suisse click here cialis daily uk calis tadalafilo cialis 100 mg 30 tablet
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 00:37

Amazing material. Regards!
enter site very cheap cialis cialis en mexico precio cialis dosage recommendations free generic cialis online prescriptions cialis generic cialis review uk viagra cialis levitra we use it cialis online store generic cialis pill online cialis et insomni
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 11:24

Seriously all kinds of wonderful information!
cialis generika tadalafil tablets cialis per paypa cialis en 24 hora cialis generic ou acheter du cialis pas cher cialis tadalafil online cialis generico in farmacia cialis prezzo in linea basso buying brand cialis online
buy cialis pills online
شنبه 10 آذر 1397 00:08

Seriously all kinds of useful material!
ou trouver cialis sur le net cialis online deutschland how do cialis pills work cialis 10 doctissimo cialis for sale in europa comprar cialis navarr cilas cialis manufacturer coupon enter site very cheap cialis cialis tablets for sale
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 12:36

Factor effectively taken!!
cialis australian price buy cialis online nz cialis 200 dollar savings card cialis generic cialis prices in england cialis side effects dangers discount cialis cialis bula order generic cialis online we like it cialis soft gel
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 01:03

Regards! Loads of knowledge.

cialis generic availability cheap cialis cialis pas cher paris venta de cialis canada cialis tablets australia wow look it cialis mexico rezeptfrei cialis apotheke cialis generico lilly buying cialis on internet legalidad de comprar cialis
buy cialis pills online
پنجشنبه 8 آذر 1397 13:41

Information certainly used!!
buy cialis online nz opinioni cialis generico cialis pills price each tadalafilo tesco price cialis cialis reviews cost of cialis cvs precios de cialis generico buying cialis on internet recommended site cialis kanada
buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:21

Well voiced genuinely! .
canadian discount cialis american pharmacy cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cilas cialis online cialis side effects buy cheap cialis in uk cialis en mexico precio bulk cialis cialis coupons printable
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:57

Thank you. A lot of information.

cialis alternative cialis generico click now cialis from canada cialis 100mg suppliers cipla cialis online cialis coupons cialis super kamagra cialis coupons printable we choice cialis uk tadalafil tablets
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 00:56

Nicely put. Many thanks!
discount cialis cialis online deutschland walgreens price for cialis the best site cialis tablets we choice cialis pfizer india buying cialis overnight cialis pills in singapore acheter cialis kamagra cialis herbs cialis from canada
generic levitra
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:45

Thank you. Ample facts.

cheap 20mg levitra buy levitra generic levitra 10 mg kopen buy levitra online levitra 20mg buy levitra 20 mg levitra 10 mg prezzo generic levitra levitra prices buy levitra online
Online cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 02:15

With thanks, Loads of advice!

pastillas cialis y alcoho tadalafil 5mg only best offers cialis use click here take cialis free cialis cost of cialis per pill cialis mit grapefruitsaft cialis 10 doctissimo viagra vs cialis vs levitra american pharmacy cialis
Cialis canada
یکشنبه 8 مهر 1397 00:02

Well voiced truly! !
cialis 20 mg best price buying cialis overnight canada discount drugs cialis buy generic cialis cialis 50 mg soft tab 5 mg cialis coupon printable non 5 mg cialis generici cialis australia org only now cialis 20 mg legalidad de comprar cialis
http://cialisonl.com/
شنبه 7 مهر 1397 20:38

Reliable data. Regards.
enter site very cheap cialis enter site 20 mg cialis cost cialis 20 mg cut in half cialis wir preise buying brand cialis online generic cialis 20mg tablets cialis from canada 40 mg cialis what if i take how does cialis work generico cialis mexico
viagravonline.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 17:07

This is nicely put. !
cialis efficacit cialis generico postepay buy cialis online nz only now cialis 20 mg how do cialis pills work cialis mit grapefruitsaft cialis 5 mg scheda tecnica buying brand cialis online il cialis quanto costa how does cialis work
cialisvonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:44

Amazing a good deal of terrific data.
cialis dosage amounts when will generic cialis be available achat cialis en europe cialis tadalafil online generic cialis 20mg tablets cialis rezeptfrei sterreich il cialis quanto costa low cost cialis 20mg price cialis best comprar cialis navarr
http://canadianpharmacyonli.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 17:56

Thank you, I like it.
canadian government approved pharmacies online pharmacies aarp recommended canadian online pharmacies canadian pharmacys canadian pharmacy online 24 buy vistagra usa Northwest Pharmacy canadian pharmacy world canadianpharmacyusa24h online pharmacy canada
http://canadianpharmacyies.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:56

Amazing a good deal of amazing tips.
generic viagra uk pharmacy buy viagra for men buy viagra online uk where can i buy a viagra where can i get viagra prescription order viagra without rx online order pharmacy online generic sildenafil citrate how to safely buy viagra online viagra generic
Online cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 19:23

Incredible many of superb data!
cialis 100 mg 30 tablet generic cialis 20mg tablets order a sample of cialis cialis daily cialis generico online cialis soft tabs for sale cialis generico postepay tadalafilo buying cialis in colombia cialis 5 mg funziona
http://viabiovit.com/significado-de-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:50

You said this superbly!
viagra pfizer buy online sildenafil citrate tablets online order for viagra viagra prescription sildenafil prescription where to buy viagra uk no prescription viagra online purchase viagra uk online pharmacy viagra generic buy viagra online uk next day delivery
buy cialis online in usa
یکشنبه 21 مرداد 1397 21:43

You revealed that superbly.
acheter cialis meilleur pri tadalafil 10 mg cialis online cheap cialis we like it safe cheap cialis side effects of cialis we like it safe cheap cialis cialis pills boards cialis sale online cialis 30 day sample
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:57

Amazing info. Many thanks.
generic for cialis discount cialis cialis in sconto we use it 50 mg cialis dose online cialis cialis from canada how to buy cialis online usa import cialis cialis 5 mg effetti collateral cialis 5 mg effetti collateral
Viagra purchasing
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:53

Amazing content. Cheers!
find viagra order cheap viagra online buy tadalafil online where can i purchase viagra buy viagra paypal tadalafil viagra tablets online viagra nz buy buy online viagra uk buy real viagra online
Generic cialis
جمعه 17 فروردین 1397 18:38

Awesome data. Regards!
cialis 20 mg effectiveness generic cialis with dapoxetine walgreens price for cialis cialis cuantos mg hay only now cialis for sale in us cialis generico online cialis name brand cheap cialis venta a domicilio cialis side effects cialis 20 mg cut in half
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo