ملاقات با امام زمان (ع)؛ ادعاها و واقعیت‌ها

نویسنده : مقنی زاده
تاریخ:جمعه 29 دی 1391-11:25

ملاقات با امام زمان (ع)؛ ادعاها و واقعیت‌ها

اشاره:

در سال‌های اخیر توجه روزافزون اقشار مختلف جامعه، به ویژه جوانان، به موضوع مهدویت و انتظار موجب رونق بازار كتاب‌ها و نشریات مرتبط با این موضوع شده و هر از چند گاه كتاب یا نشریه جدیدی به این جرگه وارد می‌شود.

پدیده یادشده گرچه در جای خود بسیار مبارك و امیدواركننده است، اما بیم‌ها و نگرانی‌هایی را هم در پی دارد كه جا دارد علمای حوزه، صاحب‌نظران مسائل اعتقادی و مسئولان فرهنگی كشور با حساسیت و دقت‌نظر بیشتری این پدیده را مورد توجه قرار دهند.

یكی از موضوعاتی كه در این میان بسیار حائز اهمیت بوده و نیازمند دقت و توجه بیشتری است، پرداختن افراطی به موضوع تشرفات و ملاقات با امام زمان(ع) است. متأسفانه موضوع یادشده این روزها دستمایه بسیاری از كتاب‌ها و نشریات نوظهور قرار گرفته و نویسندگان و ناشران این قبیل كتاب‌ها و نشریات تلاش می‌كنند كه با داغ‌تر كردن فضای بحث و گفت‌وگو از این موضوع مخاطب بیشتری جلب كرده و بر تیراژ كتاب‌ها و نشریات خود بیفزایند.

با توجه به اهمیت موضوع یادشده و به دلیل پرسش‌های فراوانی كه در این زمینه از سوی دانشجویان، فرهنگیان و... مطرح می‌شود، در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف آن پرداخته و تلاش می‌كنیم پاسخ مناسبی برای این پرسش‌ها ارائه دهیم.

 

1. امكان یا عدم امكان تشرف

 

امام مهدی(ع) در آخرین توقیعی كه خطاب به چهارمین نایب خاص خود، علی بن محمد سمری، صادر می‌كنند، می‌فرمایند:

یا علی بن محمد السمری أعظم الله أجر إخوانك فیك فإنّك میّت ما بینك و بین سته أیّام فاجمع أمرك و لاتوص إلی أحد یقوم مقامك بعد وفاتك، فقد وقعت الغیبه الثانیه [التامه] فلا ظهور إلّا بعد إذن الله عزّ و جلّ و ذلك بعد طول الأمد و قسوه القوب و امتلاء الأرض جوراً و سیأتی شیعتی من یدّعی المشاهده، ألا فمن ادّعی المشاهده قبل خروج السفیانی و الصیحه فهو كاذب مفتر.1

ای علی بن محمد سمری، خداوند پاداش برادرانت را در مرگ تو بزرگ گرداند. تو تا شش روز دیگر می‌میری، پس كارت را سامان ده و به كسی به عنوان جانشین پس از خود، وصیت مكن كه دیگر غیبت تامه واقع شده است. دیگر ظهوری نیست مگر به اذن خداوند و آن پس از مدتی دراز و بعداز آن كه دل‌ها سخت شد و زمین از ستم پرشد، به وقوع خواهد پیوست. به زودی از شیعیانم، كسانی خواهند آمد كه ادعای دیدار (مشاهده) مرا می‌كنند. آگاه باشید هركس پیش از خروج سفیانی و صیحه آسمانی ادعای دیدار مرا كرد، دروغگو و مفتری است.

این توقیع شریف زمینه‌ساز بحث و گفت‌وگوهای فراوانی در زمینه امكان یا عدم امكان ملاقات حضرت مهدی(ع) در زمان غیبت شده و علمای شیعه را به اظهارنظر در این زمینه واداشته است.2 آنچه كه از مجموع این بحث و گفت‌وگو برمی‌آید این است كه در اصل امكان ملاقات با آن حضرت تردیدی نیست و اینكه افراد زیادی در طول دوران غیبت كبرا به این شرافت نائل شده‌اند، گواه روشنی بر این مدعاست، اما سخن در شرایط و ویژگی‌های آن است.

یكی از نكاتی كه همه علمای شیعه در این زمینه بر آن اتفاق نظر دارند این است كه در عصر غیبت كبرا باب نیابت و سفارت، به گونه‌ای كه در مورد نایبان خاص آن حضرت و در دوران غیبت صغرا وجود داشت، بسته شده و هیچ كس نمی‌تواند ادعا كند كه با آن حضرت در ارتباط بوده و هر زمان اراده كند می‌تواند با ایشان ملاقات كند؛ یا به طور خاص از سوی ایشان نیابت یافته كه اموری را به انجام رساند یا دستورهایی را به مردم ابلاغ كند.

نكته دیگری كه بسیاری از علمای شیعه در كتاب‌ها و آثار خود به آن اشاره كرده‌اند این است كه ملاقات با امام زمان(ع) مستلزم لیاقت‌ها و شایستگی‌های خاصی است كه حتی بسیاری از بزرگان به آن دست نیافتند و گروهی هم كه به این توفیق دست یافتند با مجاهدت‌ها و تلاش‌های فراوانی بوده است.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی در این زمینه می‌فرماید:

امام(ع) وحید دهر است، مثل شمس آسمان است، همان‌طور كه شما با دستتان نمی‌توانید به آفتاب برسید، نمی‌توانید به راحتی به امام برسید.3

با توجه به آنچه گفته شد باید بسیار مراقب بود كه در طرح موضوع ملاقات با امام زمان(ع) به گونه‌ای رفتار نكنیم كه مردم گمان كنند هركس می‌تواند ادعای رؤیت كند و هر ادعایی را هم، به راحتی می‌توان پذیرفت

 

2. انواع و اقسام تشرفات

 

یكی دیگر از موضوعاتی كه در این زمینه باید بدان توجه داشت این است كه آیا همه كسانی كه ادعا می‌كنند با امام زمان(ع) ملاقات كرده‌اند، به راستی شخص آن حضرت و وجود واقعی ایشان را دیده‌اند یا احتمالات دیگری در این میان وجود دارد؟

در پاسخ این پرسش باید گفت: احتمالات و فروض مختلفی در این زمینه مطرح است و هرگز نمی‌توان ادعا كرد كه همه مدعیان رؤیت امام مهدی(ع) به واقع آن حضرت را دیده‌اند.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی در زمینه دسته‌بندی كسانی كه موفق به دیدار امام زمان(ع) شده‌اند، می‌فرماید:

خیلی از موارد است كه انسان بیمار دارد، شفا پیدا می‏كند، یا گمشده‏ای دارد، پیدا می‏كند. اما آیا اینها به وسیله شخص حضرت است یا اولیای فراوانی كه زیر نظر حضرت هستند، و یا شاگردان فراوانی كه حضرت دارد؟ یا این كه یكی از اولیای خود را اعزام می‏كند؟ هیچ برهانی بر مسئله نیست كه مثلاً آن كسی كه شخص گمشده را به منزل می‏رساند، یا مشكل كسی را حل می‏كند، شخص حضرت باشد. اولیای فراوانی در خدمت و تحت تدبیر حضرت هستند. حضرت ممكن است به یكی از اینها دستور داده باشند و آن مشكل حل شود. در بعضی از موارد آن تمثلات نفسانی را انسان مشاهده می‏كند و خیال می‏كند واقعیت است. این بخش اول كه مشهود است تمثلات نفسانی بوده، باید از واقعیت‏بینی جدا شود.

در بخش دوم كه حقیقتاً كسی را می‏بیند و مشكل او حل می‏شود یا شفای مرضی بوده یا گمشده‏ای را به مقصد می‏رساند؛ در این‏جا نیز هیچ برهانی ندارد كه حضرت باشد یا شاگردی از شاگردان او. حضرت، شاگردان فراوانی دارد. این سیصد و سیزده نفری كه هستند، الان ممكن است افراد فراوانی باشند كه تحت تدبیر آن حضرت مأموریت‌هایی را انجام می‏دهند.

بخش سوم، آن است كه نظیر مرحوم بحرالعلوم خدمت خود حضرت می‏رسد. این را هم بعضی منكر هستند، [ولی] این هیچ استبعادی ندارد، بلكه امكان هم دارد. اما در این بخش دو مسئله وجود دارد: 1. فرد حق ندارد بگوید من خدمت حضرت رسیده‏ام؛ 2. ما حق نداریم قبول كنیم. به ما گفته‏اند كه شما تكذیب كنید، یعنی نگویید او دروغ می‏گوید، بلكه اثر عملی بار نكنید، تكذیب، به معنای این كه شما دروغ می‏گویید و حضرت غیر قابل دیدن است، نیست.4

با توجه به مطالب یاد شده می‌توان گفت كه: اولاً نباید هر عنایتی را كه از سوی امام زمان(ع) به شخصی می‌شود و هر گره‌گشایی را كه از سوی آن حضرت صورت می‌گیرد، به حساب ملاقات یا تشرف گذاشت و ثانیاً نباید هر ادعای تشرفی را به سادگی پذیرفت و بر گفته‌های مدعی مهر تأیید زد.

 

3. خطرات دامن‌زدن به‌موضوع تشرفات

 

امروزه شاهد هستیم كه گروهی از نویسندگان، سخنرانان و گردانندگان محافل و مجالس مذهبی برای جلب توجه عوام و جذب هر چه بیشتر آنها به موضوعات و مباحث مهدوی، با به فراموشی سپردن فلسفه واقعی انتظار و كاركردهای اجتماعی آن، مردم را صرفاً به نقل خواب و رؤیا و حكایت‏های ضعیف و بی‏اساس مشغول داشته و با بستن باب هرگونه تعقل و تدبر در معارف مهدوی، برداشت‏های سطحی خود از روایات را ملاك تحلیل و بررسی پدیده ظهور قرار داده‏اند.

سخنرانی‏ها و آثار مكتوبی كه از سوی این گروه ارائه می‏شوند، مخاطبان جوان خود را از رسالت سنگینی كه در برابر حجت خدا، حضرت صاحب‏الامر(ع) و مسئولیت بزرگی كه در برابر اجتماع خود دارند، غافل ساخته و آنان را به این اندیشه وامی‏دارد كه تنها باید در خلوت خود در جست‏وجوی امام غائب بود و تلاش كرد كه با به دست آوردن ادعیه، توسلات و ختوماتی راهی برای تشرف خدمت آن حضرت پیدا كرد.5 قطعاً اگر این قبیل افراد به آرزوی خود دست نیابند و راهی برای ملاقات با امامشان پیدا نكنند دچار دل‏زدگی و ناامیدی شده و شاید به‏طور كلی از فرهنگ مهدوی روی‏گردان می‏شوند.

خطر دیگری كه این قبیل سخنرانی‏ها و آثار دارد این است كه اعتقاد به امام مهدی‏(ع) را در نزد كسانی كه هنوز به حقایق شیعه و عمق اندیشه مهدوی پی نبرده‏اند، اعتقادی موهوم و آمیخته با خرافه جلوه می‏دهد.

با توجه به این آسیب‌ها و خطرات است كه مراجع عظیم الشان تقلید و علمای حوزه، افراد را از دامن زدن به این مباحث برحذر داشته و همه را دعوت به پرداختن بیشتر به مباحث اعتقادی و معارف اصیل و حقیقی دین می‌كنند.

حضرت آیت‌الله العظمی فاضل لنكرانی در این زمینه می‌فرماید:

باید همه باور نماییم كه آن حجت خدا نظاره‌گر اعمال ماست. باید بدانیم مهم‌ترین مسئله مورد نظر ایشان مسائل اعتقادی و عملی است و از این جهت لازم است هرچه بیشتر در رابطه با مسائل واقعی اسلام ساعی و كوشا باشیم و از خرافات و دروغ‌گویی و خواب‌های بی‌اساس و ادعاهای واهی پرهیز كنیم و بدانیم كه این امور غیرواقعی، چهره اسلام و شیعه را مشوه و زبان طعن دشمنان را می‌گشاید. باید واقعیت‌ها و معارف اصیل و حقیقی را كه دین ما مشحون از آنهاست بیاموزیم.6

بیان حضرت آیت‌الله جوادی آملی نیز در این زمینه راهگشاست. ایشان می‌فرماید:

می‏بایست پژوهشگران و محققان بسیار ژرف‏اندیشی داشته باشید تا آنچه را درباره وجود مبارك حضرت(ع) است از هم تفكیك كنند. باید مدعیان رؤیت، بساطشان را جمع كنند، چون افراد به شدت به حضرت علاقه‏مند و ارادتمندند، اگر كسی ادعای رؤیت كند و ظاهرالصلاح هم باشد ممكن است مقبول قرار بگیرد و این مشكلات فراوانی دارد.7

با توجه به آنچه بیان شد بر همه گویندگان و نویسندگان لازم است كه به جای دامن زدن به موضوع تشرفات و طرح حكایت‌هایی كه بعضاً اساس محكمی هم ندارد، تلاش خود را متوجه اصل لزوم انتظار فرج، منتظر نگهداشتن مردم و یادآوری وظایف منتظران نمایند.

 

4. محوریت یا عدم محوریت تشرف

 

نكته دیگری كه در این زمینه حائز اهمیت است این است كه آیا موضوع درخواست ملاقات با امام عصر(ع) و تشرف خدمت ایشان از موضوعات محوری مباحث مهدویت است یا خیر؟

با بررسی روایات مهدوی به دست می‌آید كه آنچه بیش از هر موضوع دیگری در عصر غیبت اهمیت دارد، معرفت امام عصر(ع)، منتظر بودن و عمل به شرایط انتظار و تكالیف منتظران است. تا آنجا كه به تعبیر روایات حتی اصل درك زمان ظهور هم چندان موضوعیتی نداشته و مهم این است كه شیعه منتظر در زمان غیبت امام خود را به درستی بشناسد و به وظایف خود در برابر او به خوبی عمل كند. كه در این صورت، درست مانند كسی خواهد بود كه زمان ظهور را درك كرده و با امام خود همراه و همداستان است.

برای روشن‏تر شدن این موضوع چند روایت را با هم مرور می‏كنیم:

ابو بصیر می‏گوید به امام صادق(ع) عرض كردم:

جعلت فداك متی الفرج؟

فدایت شوم، این گشایش كی فرا می‏رسد؟

آن حضرت فرمود:

یا أبابصیر و أنت ممّن یرید الدنیا؟ من عرف هذا الأمر فقد فرّج عنه لانتظاره.8

ای ابابصیر! آیا تو از آن گروهی كه به دنبال دنیایند؟ هر كس این امر را بشناسد، به سبب انتظارش برای او گشایش حاصل می‏شود.

امام رضا(ع)نیز در پاسخ «حسن بن جهم» كه از ایشان در مورد فرا رسیدن گشایش می‏پرسد، می‏فرماید:

أولست تعلم أنّ إنتظار الفرج من الفرج؟

آیا تو نمی‏دانی كه چشم به راه گشایش بودن، خود [جزیی] از گشایش است؟

او در پاسخ می‏گوید:

لا أدری إلّا أن تعلّمنی.

نمی‏دانم، مگر اینكه شما به من بیاموزید.

آن حضرت بار دیگر می‏فرماید:

نعم، إنتظار الفرج من الفرج.9

آری، انتظار گشایش، [جزیی] از گشایش است.

براساس همین نگرش است كه در روایت‌های متعددی تأكید شده كه برای منتظران واقعی تفاوتی ندارد كه ظهور را درك كنند یا نكنند؛ چون آنها در عصر غیبت نیز در خدمت امام زمان خویش هستند؛ چنانكه در روایتی از امام صادق(ع) می‏خوانیم:

من مات منكم و هو منتظر لهذا الأمر كمن هو مع القائم فی فسطاطه... .10

هر كس بمیرد در حالی كه منتظر این امر باشد همانند كسی است كه با حضرت قائم(ع) و در خیمه‏اش بوده باشد... .

آری، اگر كسی در عصر غیبت مؤمنانه زندگی كند؛ از بدی‌ها و زشتی‌ها دوری گزیند؛ خصال شایسته را پیشه خود سازد؛ وظایف و تكالیفی را كه در صحنه حیات فردی و اجتماعی متوجه اوست، به درستی به‏جا آورد و در انتظار ظهور امامش نیز باشد، خداوند متعال، فرج و گشایش واقعی را كه همان یافتن راه هدایت و رستگاری و رسیدن به سعادت و نیك‌بختی در دنیا و آخرت است، نصیب او می‏سازد و در این صورت است كه پیش افتادن و پس افتادن ظهور برای او هیچ تفاوتی نخواهد داشت و او در هر حال امام منتظَر خویش را درمی‏یابد.

از این‌رو می‌توان گفت كه برای منتظران واقعی آنچه بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد عمل به تكلیف و وظیفه در برابر امام عصر(ع) است و موضوع ملاقات با آن حضرت برای آنان در مرتبه بعدی قرار دارد.

 

5. دیدن یا دیده شدن، كدامیك؟

 

یكی دیگر از نكاتی كه در زمینه موضوع ملاقات با امام زمان(ع) باید به آن توجه داشت این است كه دیدن امام زمان(ع) به خودی خود نمی‌تواند فضیلت باشد، بلكه آنچه فضیلت است رسیدن به قیام معرفت امام(ع) و بصیرت داشتن نسبت به جایگاه ایشان در عالم است.

برای روشن‌تر این مطلب، توجه شما را به سختی از بیانات حضرت آیت‌الله جوادی آملی جلب می‌كنیم.

ایشان در این زمینه می‌فرماید:

در زمان پیامبر(ص) ـ كه مقامش بالاتر از همه ائمه است ـ كم نبودند كسانی كه وجود مبارك حضرت را می‌دیدند، اما خدای سبحان درباره آنها در قرآن فرمود:

و تراهم ینظرون إلیك و هم لایبصرون.11

آنها را می‌بینی كه به تو نگاه می‌كنند ولی تو را نمی‌بینند.

اهل نظرند ولی اهل بصیرت نیستند. اگر ما سعی كنیم وجود مبارك امام زمان(ع) ما را ببیند، هنر است.

در قرآن كریم آمده است: خدا كه به كلّ شیء بصیر است روز قیامت به یك عده نگاه نمی‌كند: «ولایكلّمهم الله و لا ینظر إلیهم یوم القیامه ولایزكّیهم».12 آن نگاه تشریفی را نسبت به عده‌ای اعمال نمی‌كند. اگر ما واقعاً در مسیر صحیح حركت كنیم، حضرت ما را می‌بیند، و دیدن و نظر تشریفی ایشان برای ما شرف است وگرنه دیدن فیزیكی خیلی كارساز نیست. همچنان كه خیلی‌ها پیامبر اكرم(ص)، امیرالمؤمنین(ع) و حضرت زهرا(س) را می‌دیدند، ولی بصیرت نداشتند. دیدن‌های تشریفی مهم است، نه نگاه صوری، البته گاهی همان نگاه صوری هم پدید‌ می‌آید و انسان وجود حضرت را از نزدیك زیارت می‌كند و فیضی می‌برد و مشكل او هم به بركت حضرت از طرف ذات اقدس اله حل می‌شود. اما مهم همان دیدن از روی بصیرت است.13

برای تكمیل این مطلب خوب است كه اشاره‌ای داشته‌باشیم به پاسخ روحانی وارسته و پارسا مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ محمدتقی بهلول(ره).14

ایشان در پاسخ به این پرسش كه: «چه وقت می‌شود به حضور آقام امام زمان، ارواحنافداه، مشرف شد؟» می‌فرماید:

با تقوا باشید؛ وقتی كه بین شما و حضرت(ع) سنخیت باشد.

سپس می‌فرماید:

دیدن امام زمان، روحی‌فداه، مهم نیست، مهم این است كه او ما را ببیند، خیلی‌ها هم علی(ع) را دیدند اما دشمن او شدند. اگر كاری كردیم كه نظر آنها را جلب كنیم، آن ارزش دارد.15

با امید به آنكه از این پس، همه ما با دقت و وسواس بیشتری از موضوع ملاقات و تشرفات صحبت كنیم و مردم ما نیز با حساسیت بیشتری با كتاب‌ها و نشریاتی كه به طرح افراطی این موضوع می‌پردازند، برخورد كنند.

 

پی‏نوشت‌ها :

 

1. شیخ طوسی، كتاب الغیبه، ص 243ـ242.

2. برای مطالعه بیشتر در این زمینه ر.ك: هادی دانشور، «تشرفات بین نفی و اثبات»، موعود، سال اول، شماره 1، 3 و 5، فروردین تا دی 1376.

3. ر.ك: آیت‌الله جوادی آملی، «این ماییم كه غایبیم» (متن سخنرانی)، موعود، سال نهم، شماره 48، آبان 1383.

4. همان.

5. این سخن هرگز به معنای نفی فضیلت تشرف خدمت حضرت صاحب‌الامر(ص) و ملاقات ایشان نیست؛ چرا كه اگر دیدار آن حضرت فضیلت نداشت هرگز به ما سفارش نمی‌كردند كه در هر بامداد و به هنگام تجدد عهد با امام عصر(ع) با خدای خود نجوا كنید كه: «أللّهم أرنی الطلعه الرشیده»؛ بار خدایا آن چهره زیبای رشید را به من بنمای. بلكه این سخن ناظر به دیدگاه‌هایی است كه ملاقات با امام زمان(ع) و تلاش برای رسیدن به آن‌را به عنوان اصلی‌ترین وظیفه منتظران مطرح می‌كند.

6. افق حوزه (هفته نامه خبری حوزه‌های علمیه)، سال چهارم، شماره 44، 28 شهریور 1384.

7. آیت‌الله جوادی، آملی، همان.

8. محمدبن یعقوب كلینی، الكافی، ج1، ص371، ح3.

9. شیخ طوسی، همان، ص276.

10. محمدباقر مجلسی، بحارالأنوار، ج52، ص126، ح18.

11. سوره اعراف(7)، آیه 198.

12. سوره آل‌عمران(3)، آیه 77.

13. توصیه‌ها، پرسش‌ها و پاسخ‌ها در محضر حضرت آیت‌الله جوادی آملی، تدوین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ج 1، ص 73ـ74.

14. مقام معظم رهبری درباره شخصیت این مرد بزرگوار می‌فرماید: «نود سال از یك قرن عمر خود را به خدمت به مردم و عبادت خداوند گذرانید. زهد و وارستگی او، تحرك و تلاش بی‌وقفه پیكر نحیف او، ذهن روشن و فعال او، حافظه بی‌نظیر او، دهان همیشه صائم او، غذا و لباس و منش فقیرانه او، شجاعت و فصاحت و ویژگی‌های اخلاقی برجسته او، از این مؤمن صادق، انسانی استثنایی ساخته بود». افق حوزه (هفته‌نامه خبری حوزه‌های علمیه)، شماره 41، دوشنبه 17 مرداد 1382.

15. عباس موسوی مطلق، ملكوتی خاك‌نشین، ص

 

ابراهیم شفیعی سروستانی - ماهنامه موعود - شماره 58
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy xanax 3mg no prescription
چهارشنبه 13 شهریور 1398 14:06
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time
a comment is added I get four e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove me from that service?
Thanks a lot!
http://viagrawwithoutdoctor.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 23:21

Nicely put, Thank you.
pharmacy canada 24 online canadian discount pharmacies canadian discount pharmacies in canada cialis from canada online pharmacies in usa canada drug pharmacy canadian government approved pharmacies canadian medications 247 canada online pharmacies online pharmacies tech school
http://trosorin.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 06:07

Many thanks! I enjoy it!
cialis 5 mg buy cialis 50 mg soft tab cialis 5 mg cost of cialis per pill generic cialis in vietnam cost of cialis per pill cialis qualitat cialis daily new zealand cialis pills price each cialis pas cher paris
http://suzoten.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 14:07

Nicely put. Thank you!
acquistare cialis internet buy cialis online nz cialis daily generic cialis prix de cialis 5 mg cialis coupon printable cialis daily reviews free generic cialis can i take cialis and ecstasy cialis coupon
lilly cialis
شنبه 1 تیر 1398 06:42

You said it very well..
cialis soft tabs for sale tadalafil cialis flussig buy cialis online nz ou trouver cialis sur le net cialis therapie low dose cialis blood pressure only best offers 100mg cialis cialis prezzo al pubblico sialis
http://storetler.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 14:39

You actually expressed it fantastically!
cialis sicuro in linea pastillas cialis y alcoho only here cialis pills cialis generique 5 mg we choice free trial of cialis cialis dose 30mg enter site 20 mg cialis cost 200 cialis coupon click here cialis daily uk tadalafil 20mg
http://tidisco.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 22:14

Nicely put, Regards!
cialis super acti cialis generico postepay rx cialis para comprar overnight cialis tadalafil cialis side effects viagra cialis levitra viagra vs cialis tesco price cialis buy name brand cialis on line generic cialis in vietnam
http://florerchen.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:19

You actually mentioned this perfectly!
generic cialis review uk cialis billig cialis pills cialis generico in farmacia cialis preise schweiz cialis y deporte we recommend cheapest cialis cialis per paypa venta de cialis canada generic cialis tadalafil
order cialis canada
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:09

Thanks a lot, Lots of facts!

chinese cialis 50 mg how to purchase cialis on line cost of cialis cvs generic cialis with dapoxetine buy cialis online legal order a sample of cialis canada discount drugs cialis cialis super acti cialis tadalafil online online prescriptions cialis
http://trapihmag.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 18:46

Awesome info, With thanks.
american pharmacy cialis cialis coupons printable viagra vs cialis cialis great britain cialis 05 prescription doctor cialis bulk cialis enter site 20 mg cialis cost cialis pills cialis preise schweiz
non generic cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:08

Thanks, I appreciate it.
tadalafil 10 mg 5 mg cialis pharmacie en ligne buy cialis online cialis prezzo in linea basso interactions for cialis import cialis sialis cialis for sale south africa where cheapest cialis 40 mg cialis what if i take
http://trenagep.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 16:52

Cheers! Quite a lot of forum posts.

cuanto cuesta cialis yaho sialis cialis patentablauf in deutschland cialis manufacturer coupon cialis prices miglior cialis generico buy cheap cialis in uk cialis savings card cialis name brand cheap canadian discount cialis
buy cialis where
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:16

Really quite a lot of superb material.
cialis therapie acheter cialis meilleur pri generic low dose cialis cialis therapie cialis generika get cheap cialis cialis purchasing click here cialis daily uk cialis rezeptfrei cialis arginine interactio
http://schatexco.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 12:15

Amazing knowledge. Thanks.
cialis canada on line walgreens price for cialis online prescriptions cialis cialis patentablauf in deutschland cost of cialis per pill cialis from canada generic cialis pill online generic cialis 20mg uk tadalafil 20mg cialis with 2 days delivery
Buy cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 22:08

You actually explained it effectively.
when can i take another cialis non 5 mg cialis generici cialis manufacturer coupon cialis without a doctor's prescription cialis 5 mg cialis mit grapefruitsaft what is cialis cialis italia gratis buy cialis link for you cialis price
Cialis generic
جمعه 24 خرداد 1398 07:57

Excellent info. Many thanks.
cialis tablets cialis 10 doctissimo warnings for cialis viagra vs cialis vs levitra 5 mg cialis coupon printable buy original cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne generico cialis mexico recommended site cialis kanada cialis authentique suisse
http://kuterbank.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 17:35

Truly loads of amazing facts.
cialis daily cialis cuantos mg hay cialis daily new zealand acheter du cialis a geneve cialis taglich sublingual cialis online cialis 5mg prix callus cialis for sale south africa weblink price cialis
Online cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:06

You actually revealed that well!
generic cialis pro cialis prices canadian discount cialis the best site cialis tablets we like it cialis price precios de cialis generico cialis coupons printable generic cialis levitra tadalafil 5mg cialis online holland
how to tell if he is on viagra
چهارشنبه 22 خرداد 1398 20:14

Hello, every time i used to check weblog posts here in the early hours in the break of day, because i enjoy to find out more and more.
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:01

Really a lot of beneficial material!
cialis tablets for sale only best offers cialis use buy cheap cialis in uk the best site cialis tablets cialis price in bangalore cialis mit grapefruitsaft what is cialis cialis italia gratis cialis rezeptfrei cialis pills
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 00:01

This is nicely said. !
cialis for sale south africa cialis soft tabs for sale generic cialis in vietnam generic for cialis get cheap cialis bulk cialis cialis daily dose generic we like it safe cheap cialis we like it cialis price buy cialis
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 18:12

Nicely put. With thanks!
cialis 05 cialis taglich cialis with 2 days delivery cialis generico cialis 5 mg schweiz cialis 5 mg schweiz cialis 05 cialis generic cialis super kamagra prix de cialis
https://www.wiegersmadrachten.nl/sponsoring/
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 21:41
ブランドバッグコピー専門販売店
https://www.kidsupfrontvancouver.com/events/travel-your-way-2018/
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 08:39
2017人気新作iphone8ケースブランドコピー,ブランドコピーiphone8 2017高品質のiphone8/iphone8 plusケースブランドコピー,iphone7/iphone7 plusケースブランドコピー
http://ukcanadianpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 13:29

You actually said this superbly.
drugstore online reviews buy viagrow pro canadian drug store canadian pharmacy canadianpharmacyusa24h is it legal canadian pharcharmy online24 canadian rxlist canada pharmaceuticals online drugstore online shopping pharmacy
Buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 00:12

Fantastic write ups, Regards!
trusted tabled cialis softabs american pharmacy cialis cialis price thailand comprar cialis 10 espa241a buy cialis uk no prescription cialis tablets australia cialis 100mg suppliers brand cialis generic click now buy cialis brand cialis 30 day sample
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:59

Superb write ups. Kudos!
cialis 20 mg best price comprar cialis navarr cialis without a doctor's prescription cialis 20 mg cost tadalafil generic click here take cialis cialis canada on line cialis generisches kanada generic cialis at walmart prices on cialis 10 mg
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 23:34

You said it perfectly.!
cialis generico cialis generico postepay cialis tadalafil online tadalafilo cialis generico postepay cialis 5 mg buy only here cialis pills cialis prices in england viagra vs cialis cialis generique 5 mg
buy cialis with no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 12:34

Thank you, Loads of postings!

cialis 5 mg cialis wir preise best generic drugs cialis buying cialis in colombia cialis vs viagra opinioni cialis generico cialis cuantos mg hay cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis opinioni cialis generico
buy tadalafil no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 01:03

Thanks a lot. Numerous information.

safe dosage for cialis wow cialis 20 viagra cialis levitra cialis purchasing does cialis cause gout walgreens price for cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis en mexico precio only here cialis pills cialis efficacit
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو